Tag : номинации

Вести Македонија

Номинации за 20. Награда на УНЕСКО за образование за девојки и жени

Слободен печат
Државите членки на УНЕСКО може да поднесат номинации за 20-тата Наградa за образование за девојки и жени за 2020 година, која е финансирана од Народна...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

АНКЕТА: Граѓаните разочарани што „Медена земја“ не доби „Оскар“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Mакедонскиот филм „Медена земја“, иако беше номиниран во две категори за Оскар, сепак не успеа во нашата земја да ја донесе престижната статуетка. „Слободен печат“...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Ја запознавме кралицата на медот (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Снимањето на документарниот филм „Медена земја“ ѝ го смени животот на Атиџе Муратова од овчеполското село Бекирлија, за многумина непознато, иако се наоѓа на 60...
Останатo Спорт

„Лауреус“ ги објави номинациите, Ѓоковиќ нема да ја брани титулата

Слободен печат
Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ, четирикратниот добитник на наградата „Лауреус“ и бранител на титулата, не е помеѓу кандидатите за најдобар спортист на светот во 2019....
Вести Македонија

Заев: Заслужени номинации за „Медена земја“ за Оскар, историски успех за современиот македонски филм

Слободен Печат
Заслужени номинации за „Медена земја“ за Оскар во категориите „Најдобар документарен филм“ и „Најдобар интернационален филм“, напиша претседателот на СДСМ, Зоран Заев на Фејсбук. Вели...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски: Честитки за двете номинации за оскар за „Медена земја“

Слободен Печат
Претседателот Стево Пендаровски упати честитка за двете номинации за оскар за двете номинации за документарот „Медена земја“. Вели дека станува збор за успех кој за...
Вести Култура Слајдер

СИТЕ НОМИНАЦИИ ЗА „ОСКАР“: „Џокер“ и „Ирецот“ доминираат во категориите

Слободен печат
Денеска беа соопштени номинациите за најпрестижната награда „Оскар“. Во трката за наградата која ќе се одржи на 9 февруари во Лос Анџелес, учествува и македонскиот...
Вести Култура Слајдер

Како тимот на „Медена земја“ ги дочека номинациите за „Оскар“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да влезе во извор на двојна номинација за најпрестижната награда „Оскар“, за најдобар документарен филм и најдобар странски филм. Кинематографот...
Вести Ви Препорачуваме Култура

„Медена земја“ влезе во трката за Оскар

Слободен печат
Македонскиот документарец „Медена земја“, денеска официјално влезе во трката за Оскар, со тоа што е номиниран да го освои најпрестижното филмско достигнување и тоа во...
Вести Култура Слајдер

Денеска ќе знаеме дали документарецот „Медена земја“ ќе биде номиниран за Оскар

Слободен печат
Во Лос Анџелес денеска ќе бидат објавени номинациите за најпрестижното филмско достигнување Оскар во 24 категории, а македонскиот документарец, „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска...