Tag : Атиџе

Колумни

Маниленд

Иво Антов
Верувам дека најголем дел од граѓаните на оваа земја искрено се израдуваа на успехот на Ханиленд. Се разбира, освен дежурните психопати и вработените по штабови,...
Вести Култура

Најдобриот актер на годинашниве Оскари, Хоакин Феникс е голем фан на Атиџе

Михаило Донев
Хоакин Феникс, кој на доделувањето на Оскарите освои Оскар за најдобар актер за извонредната главна улога во еден од најпопуларните филмови „Џокер“,  е голем фан...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Атиџе: Сакам малку да одморам од интервјуа, имам работа со пчелите

Михаило Донев
На денешната онлајн прес-конференција со екипата на „Медена земја“ на прашањето дали со ова искуство Атиџе се гледа како актерка, таа рече дека повеќе сака...
Вести Ви Препорачуваме Култура Магазин

ПОДГОТВЕНИ ЗА ОСКАРИТЕ: Екипата на „Медена земја“ спремна да блесне на црвениот тепих

Слободен печат
Екипата на „Медена земја“ е подготвена за 92-то доделување на Оскарите, а предмалку споделија и фотографија на Фејсбук. Цел тим е облечен во креации на...
Магазин Слајдер

Актерот Вендел Пирс воодушевен од Атиџе: Награда за грижата што ѝ ја даде на нејзината мајка

Слободен печат
Американскиот актер Вендел Пирс, познат по драмите на каналот Ејч-Би-Оу (HBO), ги сподели на Твитер своите впечатоци од средбата со Атиџе од македонскиот документарец „Медена...
Ви Препорачуваме Магазин

Атиџе ѝ ја предвиде иднината гледајќи ѝ на кафе на Сара Џесика Паркер

Слободен печат
До победата на филмот на Санденс пред една година, Атиџе Муратова која во недела ќе присуствува на Оскарите, живееше во земјена колиба без струја и...
Ви Препорачуваме Магазин

АТИЏЕ Е ПОДГОТВЕНА ЗА ОСКАРИТЕ: Со новата фризура ќе може да им парира на холивудските ѕвезди (ФОТО)

Слободен печат
Атиџе од документарниот филм „Медена земја“ кој е номиниран во две категории на „Оскарите“ се ги започна подготовките за доделувањето на најпрестижните награди. Таа ја...
Магазин

Испрати ли Атиџе поздрав и поддршка до Ердоган?

Слободен печат
Во репортажа за Атиџе Муратова, протагонистката на „Медена земја“, објавена на веб-страницата на англиски јазик на турската новинска агенција „Анадолу“ на 23 јануари годинава, при крајот на...
Ви Препорачуваме Магазин

Креаторката Кокев за Атиџе: Таквите жени не се трансформираат, може ние да се трансформираме учејќи од неа

Слободен печат
Тања Кокев, познатата македонска модна креаторка која ќе ги создаде креациите за екипата на „Медена земја“ за доделувањето на Оскарите, на својот Фејсбук-профил се заблагодари...
Вести Ви Препорачуваме Култура

Атиџе со порака до читателите на „Слободен печат“: Кога е природен, медот е лековит (ВИДЕО)

Слободен печат
Протагонистката од документарниот македонски филм „Медена земја“ за читателите на „Слободен печат“ раскажува за своето детство, за раните почетоци кога почнала да се занимава со...