Ива Кацарска Саздовска, креаторка која ја приближи топлината на дрвото за луѓето да ја примат во своите домови и срца

Сè започнало со трупчиња и гранки на кои Ива постојано им наоѓала своја примена, за цвеќе, за алишта, како столна ламба…, и додека се освестила дома имала шанк-плотна од орев, клуб маса, полици, даски за храна…

Ива Кацарска Саздовска по професија е шумарски инженер, работи пејзажно и просторно планирање, а љубовта кон дрвото ја следи од одамна со постојано вметнување на некој природен дрвен елемент во домот, а во последните години сè почесто.

– Отсекогаш ме привлекувал бохо стилот со елегантна рустичност и „трајбал“ (tribal) форми. Нијанси на бело и сиво со вметнување на природни елементи од дрво во домот и по некој детаљ во боја доволно за да го разиграат просторот.

Па така почнав да експериментирам со дрвени трупчиња и даски за сервирање. Идеите само надоаѓаа и со леснотија ги креирав и решив да ги објавам. Повеќе ме интересираше реакцијата за нив и за среќа беше мотивирачка, така продолжив во тој правец – ни вели Ива.

Прочитајте и...  Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

 Материјалите главно ги зема од пилани и од столари кои препродаваат масивно сушено дрво. Тие се необработени и потребно е неколкудневна подготовка за да се дојде до финалниот изглед.

– Сè започнува со креирање на формата и постојано мазнење – шмирглање. Потоа нахранување на дрвото и заштита со премази, сушење, персонализирање и повторно лакирање. Бидејќи се работи за природен елемент, дрвото „дише“, се движи, потребно е трпеливо да се работи за да му се дозволи да ги апсорбира сите подготовки. Да напоменам, јас не сум експерт и кажувам за моето искуство – објаснува таа.

Вели дека поголемиот дел е физичка работа и треба енергија, љубов и трпение. Покрај домашните активности и професијата, Ива секогаш нема време, но за среќа, тука се нејзините пријатели и соработници и многу ѝ олеснува кога ќе ја сподели работата. Се смее дека кога работи изгледа како градежен работник.

Прочитајте и...  Виц на денот: Фрижидер

Природата за Ива е најголема инспирација, од една страна – скриени песочни плажи каде што природните влијанија совршено го дизајнирале екстериерот и „осветлувањето“, а од друга страна животот на планина.

– Сè што е природно има енергија што го храни човечкиот дух, и во зависност од тоа што сакам да го постигнам, се служам со тие форми, бои и текстури. Може да е одредено цвеќе што цвета во сезоната, може да се сенки, може да е нежно песочно утро, шара на инсект, и така до бескрај – ни раскажува оваа креативка.

Во понудата на Ива се и персонализираните изработки за секој да има шанса да ја преслика својата замисла и да ја доживее на свој начин.

Прочитајте и...  Ќе биде исполнета последната желба на Исидора Бјелица! (ФОТО)

Во моментов, освен на даските (посетете ја Фејсбук страницата на Ива – ТУКА), Ива работи на нешто ново што го нема во нашите домови. Дрвени мозаици, ѕидни елементи, лизгачки врати, масички, послужавници, и тоа мултифункционални, со цел да ја приближи топлината на дрвото, а луѓето да ја примат во своите домови и срца.

Прочитај повеќе

Ќе биде исполнета последната желба на Исидора Бјелица! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нов урнебесен тренд на интернет: Луѓето ги глумат своите партнери (ВИДЕО)

Слободен Печат

Хајди Клум се сликаше скроз гола, но погледнете кој лежи покрај неа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Посветете се на менталното здравје: Физички симптоми кои ги предизвикува осаменоста

Слободен Печат

Доста е, ми треба мир: Пејачката Анабела се повлекува од музиката и јавниот живот!

Васко Спасоски

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пејачката Сара Мејс позира во интересен фустан со висок шлиц (ФОТО)

Васко Спасоски