Исплата за второто тримесечје од Мој ДДВ во август

Граѓаните кои имале погрешно наведени податоци, а во меѓувреме ги коригирале односно ги навеле точните податоци, ќе им се исплати повратот за целиот период на скенирање.

Заклучно со месец јуни се заокружува второто тримесечје во кои граѓаните скенираа сметки за поврат на ДДВ. Според УЈП од април до јуни биле скенирани вкупно 41.650.814 фискални сметки за што е остварен поврат од 334.556.243 денари или 5.440.000 евра.

Повратот на 15% од искажаниот промет во фискалната сметка, кај граѓаните за ова тримесечје ќе започне да се исплаќа во август 2020 година .

Управата за јавни приходи апелира до граѓаните да ги ажурираат податоците наведени во апликацијата со што би овозможиле редовна исплата на повратот.

Граѓаните кои имале погрешно наведени податоци, а во меѓувреме ги коригирале односно ги навеле точните податоци, ќе им се исплати повратот за целиот период на скенирање.

Прочитајте и...  Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Прочитај повеќе

НБ ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка

Слободен печат

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат