24.8 C
Скопје

Tag : ддв

Вести Економија

МАКАМТРАНС: Стандардот на граѓаните ќе се намали со зголемување на цените на струјата и горивата

Слободен печат
Ако дојде до зголемување на цените на енергенсите, електричната енергија и горивата тоа ќе претставува драстично намалување  на стандардот на сите жители во Република Македонија...
Вести Економија Македонија

Денес Владата ќе решава за еколошката такса и помал ДДВ за струјата

Законските решенија кои се однесуваат на најавеното намалување на ДДВ на електричната енергија и воведувањето еколошка такса на горивата ќе бидат разгледани денес на седница...
Вести Економија

ВИДЕО | Гацов: Сивата економија и кеш пазарот се под партиско менторство

Слободен печат
Падот на економијата предизвикан од пандемијата на ковид-19 создаде сериозен притисок на македонските јавни финансии што се ефектуираше преку намалување на буџетските приходи и зголемени...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Не доцни исплатата на парите од поврат на ДДВ

Соња Кириџиевска
До крајот на мај, граѓаните на своите сметки ќе добијат поврат на средствата од Данокот на додадена вредност за сметките од производите што ги купиле...
Вести Економија Слајдер

Не доцни исплатата на парите од поврат на ДДВ

До крајот на мај, граѓаните на своите сметки ќе добијат поврат на средствата од Данокот на додадена вредност за сметките од производите кои ги купиле...
Вести Економија Слајдер

Заев задоволен: Наплатата на ДДВ е подобрена, преговараме со девет нови странски компании за инвестиции

Слободен печат
Македонската економија е стабилна и се движи во добра насока. Во втората половина на годината очекуваме да се вратиме на нормалниот раст, порача денеска премиерот...
Вести Економија Слајдер

УЈП: Почна исплатата на повратот на ДДВ, на сметките на граѓаните ќе легнат 6,1 милион евра

Слободен печат
Управата за јавни приходи ја започна исплатата на повратот на ДДВ кај физичките лица за скенираните фискални сметки во последниот квартал од 2020. Се враќаат...
Вести Регион

Хрватските работодавци бараат од Владата да ги ослободи од данок донациите и секој вид на помош

И.И.
Хрватското здружение на работодавци апелираше денеска на Владата времено да го суспендира плаќањето данок на сите видови помош и донации за граѓаните на Хрватска, кои...
Вести Свет

Вакцините и тестовите за ковид-19 нема да имаат ДДВ до крај на 2022 година

Слободен печат
Во државите-членки на ЕУ нема да се плаќа данок на додадена вредност (ДДВ) на вакцините и тестовите за ковид-19 до крајот на 2022 година. Советот...
Вести Економија

Износите што прават забуна се од „Викенд без ДДВ“, а не од кварталниот поврат

Весна Дамчевска
Граѓаните бурно реагираат на социјалните мрежи дека добиле помал поврат на ДДВ од она што го очекувале. Тие на апликацијата „Мој ДДВ“ може да видам...