Tag : сметки

Вести Ви Препорачуваме Економија

Граѓаните заинтересирани за „0“ провизија за комуналиите

Соња Кириџиевска
Изборот на банка која ќе го врши платниот промет во поштенските филијали, не е завршен. Од Пошта АД за „Слободен печат“ кусо одговорија дека „кога...
Вести Македонија Слајдер

Ковачевски: Евтината тарифа ги прави сметките за струја да бидат пониски од 2017 година

Слободен печат
Цената на електричната енергија не се формира пред или постизборно, тоа е лага на ВМРО-ДПМНЕ. Цената на електричната енергија, според услови и критериуми, ја формира...
Вести Економија

КСС: Ослободување од плаќање на режиски трошоци за невработените и мораториум на кредитите

Слободен печат
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска повторно побара да се ослободат од плаќање на режиски трошоци за струја и вода сите кои останале без работа...
Вести Економија

Копач: Верувам дека независната РКЕ донела правилна одлука за цената на струјата

МИА Агенција
Директорот на Секретаријатот на Енергетската заедница (ЕЗ) Јанез Копач во интервју за МИА говори за стручноста на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), зголемувањето на цената...
Вести Македонија Слајдер

Тетовци излегоа на улици, не сакаат поскапи сметки за струја (ФОТО)

Маријана Митровска
Во Тетово вечерва се одржа петтиот по ред протест на граѓанската иницијатива „Доста е” поради зголемувањето на цената на електричната енергија.  По повикот на социјалните...
Вести Економија Слајдер

РКЕ: Сметките за парното греење ќе бидат исти како изминатата грејна сезона

Слободен печат
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ја информира јавноста дека донесе одлуки со кои вкупната цена на испорачаната топлинска енергија на трите компании на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Барајте и скенирајте фискални сметки

Слободен Печат
Мој ДДВ веќе брои над 315.000 корисници. Барајте ги вашите сметки и скенирајте ги – не само затоа што остварувате право на поврат и може...
Вести Економија Слајдер

СДСМ: Одлуките на РКЕ се професионално димензионирани во насока на заштита на интересите и на граѓаните и на компаниите

Слободен печат
Регулаторната комисија која ја донесе Одлуката за корекција за цената, е независна и високо професионална институција која во изминативе 2 години направи и спроведе одлични...
Вести Македонија

До петок може да ги плаќате заостанатите сметки за вода на рати и без камата

Слободен печат
ЈП „Водовод и канализација” – Скопје, во интерес на своите корисници и граѓаните на Град Скопје, почнувајќи од 17 јуни 2020 година почна со спроведување...
Вести Економија Слајдер

УЈП откри малверзации со парите од мерката за плати за работниците

Слободен печат
Работодавачи од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга и од други градови, откако аплицирале и ја зеле фиансиската поддршка од државата за исплата на плата на вработените, парите...