Ин мемориам: Почина младиот музички уметник Илија Плевнеш

Илија Плевнеш (36) млад македонски музички уметник и тонски дизајнер, ненадејно починал на крајот на јануари во Париз, а вчера на 11 февруари, во присуство на семејниот круг беше испратен во своето вечно живеалиште во Охрид.

Илија Плевнеш, кој е од својата четиригодишна возраст живееше во Париз, од својата најрана младост учествуваше како актер во различни театрски проекти. Тој го одбележа своето академско образование со диплома за тонски инжинер на Институтот за супериорни звучни студии во рамките на париската ESRA.

Подоцна специјализираше во Њујорк, при тоа работејќи во познатото студио Quad Recording, каде што се снимени многу албуми на легендарни имиња на современата музичка сцена.

На филмски план оствари забележителна улога во македонско-францускиот игран филм „Тајната книга“, беше дел од уметничката екипа на тв филмот„Саленгро“ на Ив Буасе, и учествуваше во францускиот докуметарен филм за Есма Реџепова.

Прочитајте и...  Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Во кругот на основачите на Францускиот филмски фестивал во Охрид, реализира портрети на познати француски синеасти, како што се Клод Лелуш, Шарл Азнавур, Клод Милер и др.

Од основањето на Фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа во Париз и Берлин,  беше еден од ангажираните афирматори на Балканскиот филм во Европа.

На музички план, подолги години работеше заедно со својот брат Константин Плевеш на различни уметнички проекти, а неговиот албум „Далеку од проблемите“ со рап теми, се очекува да се појави до крајот на годинава.

Поврзани вести

Портпаролот на Вмро-Дпмне ќе стане татко

Слободен печат

Албанија регистрира црн месечен рекорд на ковид-19: Во февруари починале 406 лица, меѓу нив и 18 годишник без коморбидитети

Слободен печат

ВО ЖИВО: Заев и Шилегов за реконструкцијата на Универзална сала

Слободен печат

Демонстранти упаднаа во владината зграда во Ереван

Слободен печат

Нов протест напладне пред влада – излегуваат организаторите на свадби и други настани

Слободен печат

Во текот на пандемијата, 446 нови вработувања во јавното здравство

Слободен печат

Остави Коментар