9 C
Скопје

„Или си внатре или си надвор“: Кралицата Елизабета ладнокрвно ги одби Хари и Меган

Англиската кралица Елизабета го одбила барањето кое и го упатија внукот принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл поради тоа што тие сами одлучија да не бидат повеќе дел од кралското семејство.

Помина речиси една година откако Меган Маркл и принцот Хари донесоа одлука и објавија дека се повлекуваат од должноста во британското кралско семејство. Принцот и поранешната американска актерка минатата пролет се преселија во Канада, а веднаш потоа одлучија да купат куќа во родниот дом на Меган, Калифорнија, каде живеат и денес.

Иако е очигледно дека ги прекинале сите врски со Лондон, Меган и Хари во оддлни ситуации сепак сакаат да бидат дел од таа институција, но тоа не им го дозволи кралицата.

Прочитајте и...  Аца Лукас итно хоспитализиран поради силни болки
Фото: Профимедиа

„Daily Mail” пишува дека на кралицата Елизабета и биле потребни две секунди за да ги одбие кога се јавиле во кралската палата пред Денот на сеќавањата на починатите војници во војните, кој во Велика Британија е исклучително важен.

Принцот посакал кралското семејство и во негово име да положи цвеќе за починатите, но неговото барање експресно било одбиено бидејќи, освен кралските, тој се откажа и од војните должности. Неговото барање не го одбила администрацијата, туку директно кралицата, пишуваат британските медиуми.

Фото: EPA-EFE/BUCKINGHAM PALACE HANDOUT

Иако го обожaва внукот Арчи, ставот на кралицата јасно се знае – или си внатре или си надвор.

„Меган и Хари никој не ги избрка од семејстовто и секогаш ја имаа поддршката. Сами заминаа и не постои начин тие повеќе да бидат со едната нога внатре“, пишуваат британските медиуми.

Прочитајте и...  Фасцинантна трансформација на Борче Јовев од Штип: Ми се вклучи „чипот“ во глава, неподнослива беше тежината!

Поврзани вести

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

ВИДЕО | Вежбајте секој ден, 10 до 20 минути со Памела: За подобро расположение и витка фигура

Слободен печат

На 16 години го исфрлиле од училиште, живеел во приколка и бил осомничен за убиство: 8 помалку познати факти за легендарниот Џим Кери

Слободен печат

Остави Коментар