16.8 C
Скопје

„И во Белград експериментален концерт, да видиме колку луѓе ќе бидат заразени…“

Како што објасни заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, тој експеримент ќе помогне да се организираат концерти во иднина.

Заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, денес изјави дека ќе се организира концерт во Белград како еден вид научен експеримент, со цел да се види колку луѓе ќе бидат заразени со коронавирусот, како што беше случајот во Барселона и Холандија.

„Планираме да организираме научен експеримент во Белград под надзор на Републичкиот фонд за здравствено осигурување и Медицинскиот факултет – концерт, еден на отворено и еден во затворено“, рече тој за РТС.

Како што објасни Весиќ, тој експеримент ќе помогне да се организираат концерти во иднина.

Весиќ оцени дека Белград е „најдобар“ во Србија во однос на вакцинацијата и дека не треба да ја „дели судбината“ на другите градови.

„Во петок, на седницата на Кризниот штаб, ќе има четири протоколи поврзани со организација на прослави, семинари, концерти, фестивали и конгреси, бидејќи нема причина да ги нема – туристи на конгреси се најдобрите туристи“,  рече Весиќ.

Во Белград, додаде Весиќ, недостасуваат уште 60.221 вакцинирани граѓани за да достигнат 50% од вакцинираните.

Пунктови за вакцинација ќе бидат отворени во уште три трговски центри – „Бео“, „Галерија“ и „Рајчева“, а автобусот за вакцинација утре ќе биде во општина Грочка, рече тој.

Извор: Бета

Поврзани вести

Уaпceн Седат Пекер: Кoнтpoвepзниoт бизниcмeн co македонски пacoш бил пpивeдeн вo Дубаи

Слободен печат

Хакери украле приватни податоци на повеќе од три милиони купувачи на Фолксваген

Слободен печат

Си-Ен-Ен: САД се сомневаат во можни проблеми во кинеска нуклеарка

Слободен печат

Бислимовски: „Копањето“ на криптовалутите ја зголеми илегалната потрошувачка на струја-увозниците на радиоактивен мазут треба кривично да одговараат

Слободен печат

Неколку улици во Радишани денеска без вода

Слободен печат

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 169 возила

Слободен печат

Остави Коментар