9 C
Скопје

Храната како афродизијак: Ако не сакате да готвите голи, користете природни афродизијаци

Авокадо
Авокадото содржи големи количини витамин Е, кој му помага на телото во производство на хормоните тестостерон, прогестерон и естроген.

Школки
Освен што го зголемуваат нивото на цинк во вашиот организам, истражувањата покажале дека школките содржат аминокиселини кои го активираат излачувањето на половите хормони.

Чоколадо
Темното чоколадо помага во зголемување на допаминот, клучен невротрансмитер во нашиот мозок, кој е заслужен за перцепирање на задоволството.

Чили пиперчиња
Чили пиперчињата го стимулираат излачувањето на ендорфинот поради кој ќе бидете многу добро расположени, а исто така го зголемуваат и пулсот, што може да предизвика чувство на возбудување.

Банани
Бананите можат да го зголемат излачувањето на тестостеронот, а богати се со калиум и со витамин Е, кои ќе го подигнат нивото на енергијата и издржливоста.

Прочитајте и...  Едноставно и евтино: Домашен квасец од две состојки

Кафе
Кофеинот ги забрзува отчукувањата на срцето и циркулацијата, што може да донесе до зголемена возбуда.

Лубеница
Розевата боја на ова овошје е резултат на високото ниво на ликопен, за кој се претпоставува дека ги опушта крвните садови и ја подобрува циркулацијата.

Шлаг
Кога станува збор за шлагот, не постојат научни причини, но сепак тој се вбројува во оваа листа.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Остави Коментар