Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Хрватскиот репрезентативец по 18 години поминати во Загреб, одлучи да го напушти тимот и од наредната сезона ќе настапува во поранешниот македонски шампион, Металург.

Хорват за тамошните медиуми изјави дека е среќен што доаѓа во Скопје и во тим кој е добро познат во Европа.

– Не беше лесно да се напушти Загреб по толку години, тука доживеав многу убави спомени и клубот засекогаш ќе остане во моето срце. Меѓутоа, почувстував дека дојде моментот за промена и мило ми е што доаѓам во Скопје и во ракометна средина која е препознатлива во Европа.

Доаѓам со цел заедно со новите соиграчи да го вратиме Металург таму каде што му е местото. Верувам дека нашите навивачи ќе уживаат во добрите игри, гледам дека повторно се создава квалитетен тим каков што беше Металург во минатото и тоа ме радува. Се радувам што ќе работам со тренер како Зоран Кастратовиќ за кого слушнав само многу убави зборови од играчите кои работеле со него. Првите впечатоци се одлични и верувам дека донесов вистинска одлука – изјави Хорват.

Прочитајте и...  Де Бласио: „УС Опен“ ќе се одржи, но без публика!

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат