Хан изразува загриженост за вонредните закони донесени од владата на Орбан

Европскиот комесар за финансии Јоханес Хан изрази загриженост поради вонредните закони донесени од Унгарија, што му дадоа на премиерот Виктор Орбан особено високи овластувања.

Хан, кој е потпретседател на Европската народна партија (ЕПП), за австриското радио Ое1, изјави дека го следи развојот со голема загриженост.

– Фактот дека имаме 14 држави што користат вонредни закони, од кои 13 се под целосна парламентарна контрола, често со влади кои немаат мнозинство во парламентот, покажува дека тоа е исто така можно. Затоа, да бидам искрен, имам многу малку разбирање и објаснување за тоа што Орбан оди по тој пат, со оглед дека неговата Влада, како единствена во Европа, има двотретинско мнозинство во Собранието, објасни тој.

Прочитајте и...  Пентагон: Русија и Турција да преземат дипломатски мерки во Либија

Да се каже дека парламентот го забавува процесот на донесување одлуки, според неговите зборови, не е валиден, и затоа ситуацијата мора да се гледа со голема загриженост.

Во врска со можните санкции од страна на ЕУ, Хан рече дека најпрво е потребна анализа.

Прочитај повеќе

Четири западни земји ја осудија Кина поради наметнување на свои закони на Хонгконг

Слободен печат

САД со поддршка од 2,9 милиони евра за Грција за справување со миграциското прашање и Ковид-19

МИА Агенција

Починал, го погребале без протокол за Ковид 19, па позитивниот брис стигнал по закопот

Дачиќ – Димитров разговарале за олеснување на рестриктивните мерки меѓу Србија и Македонија

Слободен печат

БиХ ги отвора границите за граѓаните на Србија, Хрватска и Црна Гора

Слободен печат

Граѓаните задоволни од укинувањето на полицискиот час, угостителските објекти почнаа со работа (ФОТО+ВИДЕО)

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

Слободен печат

Пандемијата остави без работа над 40 милиони Американци

Слободен печат

Спасовски: Со Филтер станицата во Карбинци се става крај на снабдување на населението со вода за пиење преку локални бунари

Слободен печат

Италија: Разбиена мафијашка мрежа, со измами пренасочувале пари од еврофондови

Слободен печат

ЕК: Разумно е да се размислува за избори, не може вечно да има техничка влада

МИА Агенција

Дескоска: Ако не се продолжи вонредната состојба, изборите се на 21 јуни, тоа го предвидува и Уставот и уредбата

Слободен печат