Tag : Хан

Вести Македонија Слајдер

Хан: Горд сум што придонесов за успехот на Преспанскиот договор

МИА Агенција
Поранешниот еврокомесар за проширување, денеска задолжен за буџетот на ЕУ, Јоханес Хан, за МИА се присети на кратко на потпишувањето на Преспанскиот договор пред две...
Вести Свет

Хан изразува загриженост за вонредните закони донесени од владата на Орбан

Слободен печат
Европскиот комесар за финансии Јоханес Хан изрази загриженост поради вонредните закони донесени од Унгарија, што му дадоа на премиерот Виктор Орбан особено високи овластувања. Хан,...
Вести Свет

Хан: Отворањето на границите кон ЕУ е маневар на Ердоган за свртување на вниманието од внатрешно-политичките проблеми

Слободен печат
Еврокомесарот за буџет Јоханес Хан смета дека отворањето на границите кон Европската унија е маневар на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за свртување на вниманието...
Вести Македонија

Средби на Димитров со Хан, Дендиас и Бартоло, во фокусот на разговорите нашата европска иднина

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на маргините на Минхенската безбедносна конференција оствари билатерални средби со еврокомесарот за буџет и администрација Јоханес Хан, со...
Вести Македонија Слајдер Утрински Брифинг

Стојковски: На прав пат сме – Новиот еврокомесар е оној што ѝ требаше на Македонија

Слободен печат
Без да го навредам комесарот Јоханес Хан, сметам дека новиот комесар е оној што ни требаше. Вистинско политичко водство кое ја влече работата понатаму. Работите...
Вести Свет

Хан: Јункер беше заинтересиран за финансиски прашања, а фон дер Лајен за геополитичко позиционирање на ЕУ

Слободен печат
Поранешниот претседател на Европската комисија Жан-Клод Јункер беше заинтересиран за финансиски и економски прашања, а Урсула фон дер Лајен за геополитичко позиционирање на ЕУ, нагласува...
Вести Македонија

Хан: Француската блокада е статешка грешка која сè уште може да се поправи

Слободен печат
Одбивањето на францускиот претседател Емануел Макрон  да бидат отворени пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија е голема стратегиска грешка, која сè уште може да...
Вести Македонија

Хан: Ветото на Макрон претставуваше навреда за Еврокомисијата

Слободен печат
Еврокомесарот во заминување Јоханес Хан во интервју за Фајненшл Тајмс ја повтори разочараноста што на Северна Македонија и Албанија не им беше дозволено да почнат...
Вести Македонија

Хан: Се надевам дека ќе се ревидира одлуката за преговори со Скопје и Тирана

Слободен печат
Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан утрово за последен пат се обрати пред Комисија за надворешни работи на Европскиот Парламент во својство на...
Вести Регион

Рама по средбата со Хан: Го направивме тоа што Брисел го бараше од нас

Слободен печат
Го направивме тоа што тие од нас го побараа да го направиме, изјави албанскиот премиер Еди Рама по средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан,...