Градот ќе ги тргне оградите од училиштата за да можат сите да ги посетуваат

Крајната идеја е сите средни училишта, а може и основни да станат мини паркови, но во некои подобри времиња кога вандализмот ќе се намали. Тогаш ќе ги тргнеме и оградите на училиштата, а дворовите ќе ги направиме јавен простор, рече Шилегов.

Дворот на средното училиште на Град Скопје, Никола Карев, е едно од трите средни градски училишта чии дворови се озеленети со средства од Програмата на Владата за намалување на аерозагадувањето за 2019 година. Ова училиште денеска го посетија градоначалникот Петре Шилегов и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули.

Шилегов најави наскоро отстранување на оградите на средните училишта, за да можат во зеленилото да уживаат сите граѓани.

Тука сме поради проектот кој што се реализираше во програмата за 2019 година против аерозагадувањето. Градот аплицираше во таа програма и добивме средства во висина од 2,8 милиони денари, со кои ги уредуваме училишните дворови на три средни училишта. Најголемиот двор е во Никола Карев со површина од вкупно 7.000 метри квадратни, во Корчагин двор со површина од околу  1.500 квадратни метри и во Димитар Влахов површина од околу 1.000 квадратни метри каде што целосно е обновено зеленилото и е поставен систем за наводнување. Крајната идеја е сите средни училишта, а може и основни да станат мини паркови, но во некои подобри времиња кога вандализмот ќе се намали. Тогаш ќе ги тргнеме и оградите на училиштата, а дворовите ќе ги направиме јавен простор, рече Шилегов.

Прочитајте и...  Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Прочитај повеќе

Силен ветер во Скопје вечерва корнеше покриви од згради и дрва (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

1 comment

Анета 24/01/2020 - 14:35 at 14:35

Убава идеја ама не е за нашиот народ. Одма ќе ги изгнасат со измет од кучиња, како што е во секое отворено паркче.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат