Google Play Store е полн со опасни апликации

Се чини дека не можете само така да верувате дека апликациите во Google Play Store се безбедни. Всушност, истражувањето кое беше спроведено во текот на дури две години, тоа експлицитно го прикажа.

Универзитетот во Сиднеј пронајде дури 2.040 малициозни и злонамерни апликации на популарниот сервис за Android платформата.

Во истражувањето беа анализирани милион апликации кои се наоѓаат во Google Play Store. Беа пронајдени голем број лажни апликации, апликации кои барале пристап до голем број на приватни податоци за корисниците, а интересно е тоа што некои од овие апликации спаѓаат и некои популарни игри, меѓу кои се Hill Climb Racing или Temple Run.

Со цел успешно да анализираат толку голем број на апликации, истражувачите користеле различни методи за машинско учење.

Прочитајте и...  Кристијано Роналдо ги разнежни фановите на Инстаграм со фотка со децата (ФОТО)

Алгоритмите така пронашле дури 49.608 потенцијални закани. Потоа со помош на софтверот VirusTotal, точно 7.246 апликации биле окаретизирани како малициозни, додека од нив 2.040 апликации биле означени како лажни или со висок ризик.

Прочитај повеќе

БИДИ ДАМА, РЕКОА: Го гледавте ли најпопуларното видео во моментов? (ВИДЕО)

Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Слободен печат

Адел откри кога ќе објави нов албум! (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Ванеса Брајант поднесе тужба против компанијата која е сопственик на хеликоптерот во кој загинаа Коби и Џиџи!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бела торта (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Џесика Алба и нејзината ќерка изгледаат како близначки! (ФОТО)

Слободен печат

Кристијано Роналдо ги разнежни фановите на Инстаграм со фотка со децата (ФОТО)

Слободен печат

Навики кои ги уништуваат клетките на нашиот мозок: Престанете со внесување премногу шеќер во организмот!

Слободен печат

Пред пет години ме сретна мене и не зажали: Мартин од „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење! (ФОТО)

Слободен печат

Физичката активност која на најдобар можен начин чува од сезонски вируси, еве и зошто

Слободен печат