19 C
Скопје

Голманот на Порто е ставен во вештачка кома, наредните 24 часа се клучни за неговиот живот

Голманот на Порто, Алфредо Кинтана, кој доживеа срцев удар за време на тренингот на својата екипа се наоѓа во вештачка кома во болницата „Сао Жоао“ во Порто.

Кинтана за време на тренингот се срушил на паркетот, но за негова среќа интервенирал медицинскиот тим, по што веднаш е пренесен во болница каде како што пишува весникот „Ожого“, здравствената состојба на голманот се стабилизирала и моменто е ставен во вештачка (индуцирана) кома и наредните 24 часа ќе бидат клучни за неговиот живот.

Кинтана не покажувал никакви знаци на здравствени проблеми за време на тренингот, а еден ден претходно имаше 14 одбрани во победата на неговиот тим од 34:26 над Агуа Сантас.
Алфредо Кинтана е роден во Куба, но во Португалија живее од најрана возраст, а од 2010 година го брани голот на Порто каде клупски колега му е македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски.

Прочитајте и...  Гасперини: Судијата не ни „дозволи“ да играме против Реал Мадрид!

Поврзани вести

Павлов: Тренинг кампот во Дубаи е полн погодок

Зоран Спасоски

Спортскиот директор на КФСМ, Тодор Гечевски за неуспехот на квалификациите за ЕП 2022: Ни недостигаше малку среќа, но иднината ветува

Сака слободно да трча: Олимписка шампионка на суд за човекови права!

Слободен печат

Тајгер Вудс не бил под дејство на алкохол или дрога, но го чека казна!

Слободен печат

Гордоста на Милан и Интер во легенда, Црвена звезда има чест уште еднаш да го почувствува „Сан Сиро“!

Слободен печат

Леонарди ги потврди преговорите: Наскоро одлука за Мбапе и Нејмар!

Слободен печат

Остави Коментар