Големо промашување на Mercedes – крај за X-Сlasѕ

И покрај позитивните критики при дебито, одличниот V6 погон и размислувањето за V8 верзија, планирањето на подолжена верзија, X-Сlasѕ ќе престане да се произведува.

Како што пренесуваат медиумите, причината е едноставна – слабата побарувачка. A Mercedes-Benz по кратка постапка гаси се што создава непотребни трошоци.

Па така една од „жртвите“ за намалување на трошоците стана и X-Сlasѕ, која е продадена во само 16.700 примероци во Европа, Австралија и Јужна Африка во текот на минатата година.

Тоа е далеку од очекувањата поради што не создава доволно приходи со цел да се оправда продолжувањето на производството.

Покрај тоа, на оваа одлука донекаде влијаело и несигурното опкружување, односно неизвесноста на продолжување на соработката на Daimler со Алијансата Renault-Nissan, која одигра важна улога во создавањето на X-Сlasѕ.

Прочитајте и...  Наједноставен начин за чистење на семките од вишните или црешите! (ВИДЕО)

Првиот и веројатно еднинствениот камионет на Mercedes, во суштина беше минимално преправената Nissan Navara со популарното лого во форма на ѕвезда со три краја.

Произведувана во Барселона, X-Сlasѕ не успеа да ги оствари зацртаните цели пред се поради високата цена. Во германија ова возило чинеше околу 37.000 eвра, со V6 мотор речиси 49.000 евра.

Само за споредба, најпопуларниот „пик-ап“ во светот, познатиот Ford F-150 во серијата Platinum има слична цена. Покрај цента, проблем беа и фабричките дефекти поради кои Mercedes-Benz неколку пати ги отповикуваше возилата.

Еден од најшокантите проблеми се однесуваше за осветлувањето кај нозете (!) кое можеше да се олабави и да се заглави под педалата за сопирање!

Да, добро прочитавте – во возило кое чини повеќе од 40.000 eвра. Во Mercedes oд 40.000 eвра.

Прочитајте и...  Немате идеја за денешниот ручек? Наш предлог - Мусака со модри патлиџани (РЕЦЕПТ)

Па очигледно е дека Mercedes би требало да се насочи кон тоа што им носи успех, лускузни лимузини, SUV и спортски модели.

Прочитај повеќе

Корисни факти: Луѓето кои имаат 3 пати секс неделно изгледаат 7 години помладо!

Васко Спасоски

Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Ј.К.Д

Ја крие како змија нозете: Сопругата на Никола Којо е вистинска „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Слободен печат

Џеј Ло се обиде да го внесе кучето во приватниот авион, но се случи вистинска драма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Искуство на белграѓанката Јасмина која нашла паричник полн со пари: „Следниот пат ќе го шутнам!“

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал мајка му, па ги нападнал полицајците!

Васко Спасоски

Ниту цврстите гради без градник не успеаа да го тргнат вниманието од „изгужваниот“ стомак на Кејти Холмс! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Џенер повторно критикувана: „Си ги вадела ребрата? Баш сакаш да бидеш Ким!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Ретко која девојка има храброст за вакво нешто: Викторија Лоба си ја скрати косата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Сезонско освежување: Сладолед од праски

Слободен печат

Пет моќни намирници за неверојатен детокс: Го забрзуваат метаболизмот и ги отстрануваат штетните токсини!

Слободен Печат