Голема санта мраз се откина од ледениот гребен Брунт на Антарктикот

unsplash
Фото: Unsplash / Jay Ruzesky

Голема санта мраз го откорна ледениот гребен Брунт на Антарктикот, соопшти британската истражувачка организација Антарктичко истражување (БАС).

Ледениот брег, со големина од 380 квадратни километри, пукна во понеделникот неколку недели откако се отвори пукнатина долга 14 километри во мразот.

Во соопштението, БАС посочува дека настанот не е поврзан со климатските промени.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот