4 C
Скопје

Tag : антарктик

Магазин Магазин слајдер Технологија

Научниците зачудени: Откриен живот под мраз дебел 900 метри на Антарктикот

Слободен Печат
Биолозите велат дека случајното откривање на морски живот на карпа под мразот на Антарктикот го доведува до прашање нашето досегашно разбирање за тоа како организмите...
Вести Свет Слајдер

Вирусот стигна и до јужниот пол: Во база на Чиле на Антарктик се регистрирани 36 случаи на ковид-19

Слободен печат
На Антарктикот, единствениот континент што досега не беше погоден со пандемијата на ковид-19, се пријавени првите 36 инфицирани лица кои биле стационирани во чилеанската истражувачка...
Вести Свет

Веќе нема континент каде што вирусот повеќе не е присутен, на Антарктикот се потврдени 36 случаи на ковид- 19

И.И.
На Антарктикот се потврдени 36 случаи на КОВИД 19, така што нема континент каде што вирусот повеќе не е присутен, објавија денес австралиските медиуми. Австралискиот...
Живот Магазин Магазин слајдер Технологија

Дали мразот од Антарктикот може да ни помогне да патуваме назад во времето?

Слободен Печат
На Антарктикот можете да се вратите во минатото. Мразот содржи тајна историја на климата на Земјата, која се враќа стотици илјади години. Кога паѓа снег...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Озонската дупка над Антарктикот го достигнува максимумот, најголема е и најдлабока во последните 15 години

Слободен печат
Научниците од „Коперникус“, службата за мониторинг на атмосферата предупредуваат дека озонската дупка над Антарктикот го достигнала својот максимум. Велат дека е најголема и има најдлабоко...
Вести Свет

Антарктикот е единствен континент без позитивен случај на коронавирус

Слободен печат
Додека целиот свет се бори да го спречи ширењето на новиот коронавирус, Антарктикот е единствениот континент што нема ниту еден позитивен случај, што несомнено се...
Вести Свет

Антарктикот ќе биде обоен зелен заради климатските промени

Слободен печат
Делови од Антарктичкиот Полуостров ќе ја променат бојата, бидејќи „зелениот снег” предизвикан од цветните алги се очекува да се шири со зголемувањето на глобалните температури,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Единственото место на планетата каде нема коронавирус: Се придржуваат на една мерка, и тука лежи тајната на успехот (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Антарктикот со месеци е одвоен од остатокот од светот, иако не е забележан ниту еден случај на коронавирус. Зошто тогаш истражувачките тимови ги следат мерките...
Живот Магазин Магазин слајдер

На овие четири места сте безбедни од коронавирус

Слободен печат
Додека владее пандемијата од коронавирусиот, многумина се загрижени поради актуелната состојба, во однос на тоа како да се справат со неа. Сепак, постојат неколку места...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Под мразот на Антарктикот откриени остатоци од древна прашума

Слободен печат
Половите на Земјата веќе долго личат на ледени пустини. Животот таму не можел да опстане, па луѓето и повеќето животни се населувале во попријатна клима...