ГОЛЕМА ЉУБОВ: Го спасила малото слонче од сигурна смрт, а сега се нераздвојни пријатели (ВИДЕО)

Слоницата Мојо е родена во 2016 година, а кратко по нејзиното раѓање тргнала на пат со останатите слонови. Преминувајќи една река во Зимбабве, малата слоница не се снашла и започнала да се дави. Спасена е од Рокси Денквертс, а сега двете се нераздвојни пријателки, пишува „Дневно.рс“.

Кога ја спасила Рокси, Мојо тежела само 56 килограми, што е речиси 40 килограми помалку од што тежат слонови на нејзина возраст. Рокси потоа ја вдомила Мојо и започнала да се грижи за неа, а слоницата била преплашена и болна. Негувателката деновите ги минувала со слоницата, спиејќи до нејзиниот кревет и давајќи се од себе за таа да се опорави.

Две години подоцна, Рокси и Мојо се неразделни. Малата слоница ја следи секаде, а во последните две години со помош на својата негувателка успеала да го совлада и стравот од вода.

Прочитајте и...  Принцот Вилијам откри како ја победил тремата за време на јавните говори

Мојо набрзо го напушта својот дом и оди да живее во дивината со другите слонови. Рокси за медиумите изјави дека ќе и биде тешко да се поздрави со својата пријателка, но и дека е среќна поради фактот што успеала да ја спаси од сигурна смрт.

Прочитај повеќе

Лепа Брена и Боба заминаа за Монако – Во приватниот авион уживаа во прекрасниот поглед и луксузното вино (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Како да пиеш пиво кога носиш маска: Генијален трик кој ќе се користи и во нашата земја! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Раперот Раста ја подбрал поранешната сопруга Ана Николиќ: Мајка си, не смееш да ги затвораш кафеаните! (ФОТО)

Васко Спасоски

ШОК ЗАБРАНИ – Новиот правилник за однесување на грчките плажи целосно ќе го промени начинот на кој летувавме досега

Слободен печат

Игор по Инстаграм драмата објави фотка со Северина: Ова е љубов која не се мери со лајкови (ФОТО)

Слободен печат

Лила Филиповска објави чудна фотографија на Инстаграм, па и порачаа: Избричи си ги рацете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се заканија со тужба од 10 милиони – Телохранителот на најпознатиот брачен пар изнесе приватни детали во јавноста, страстите не се смируваат

Слободен печат

Тамара Тодевска славеше роденден: Погледнете колку години наполни! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Те сакам и го сакам животот кој заедно го живееме“ – Ренди Гербер и Синди Крафорд прославија 22-годишнина од бракот (ФОТО)

Слободен печат

Цеца против Карлеуша на суд: Јас дојдов, таа не, да не се развлекува веќе ова! (ФОТО)

Васко Спасоски

Лепа Брена: Фотографија која ми буди чувства, татко ми Абид – мојата најголема поддршка (ФОТО)

Слободен печат

На Џамбазов му се погоди: Додека тој пее, неговата девојка Илина бруси со брусалица облечена во секси чорапи (ВИДЕО)

Васко Спасоски