Голем топлотен бран ја зафати Европа: Пожари во Каталонија, тројца мртви во Франција

Шумските пожари не стивнуваат во Каталонија, а француските власти денеска издале ограничување за користењето на вода и возење во градовите поради топлотен бран кој ја зафатил западна Европа.

Температурите во северна Шпанија и Јужна Франција достигнале и до 44 степени Целзиусови, поради што луѓето спас побарале во мориења, реки, езера, но и базени па дури и фонтани.

Во Шпанија поради пожарите, кои зафатиле површина од речиси 4000 хектари биле евакуирани 30 луѓе. Вести за жртви засега нема.

Од друга страна, на југ во Франција оваа недела од топлотниот бран починале три лица.

Прочитајте и...  Министерство за здравство демантира дека Филипче прикрил 20- тина случаи со ковид-19

Прочитај повеќе

Минеаполис донесе забрана за задушување на лице за време на приведување

Слободен печат

Кина пријави три нови увезени случаи на Ковид-19

Слободен печат

Хаос во Мексико: Приведени полицајци за смртта на млад човек во полициски притвор (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Ако не престане да биде политичка организација, Болсонаро се закани дека Бразил ќе го напушти СЗО

Слободен печат

Парли: Француските вооружени сили го убија шефот на Ал Каеда во северна Африка

Слободен печат

Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Слободен печат

Ахмети посака Албанец за премиер, СДСМ порача дека со овој услов ДУИ нема да бидат дел од владината коалиција

Слободен печат

Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

Слободен печат

Втор ден карантин за четири града, Филипче повика граѓаните да се придржуваат до мерките за заштита

Слободен печат

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Слободен печат

Променливо облачно време со повремен дожд, температура до 24 степени

Слободен печат