Глобалниот долг надминува 250 илјади милијарди долари

Комбинираниот долг на националните влади, бизниси и домаќинства на глобално ниво се зголеми за 7,5 илјади милијарди долари во текот на првата половина од 2019 година, надминувајќи 250 илјади милијарди долари за прв пат во историјата, соопшти Меѓународниот институт за финансии (ИИФ).

Според CNBC, зголемувањето на глобалниот долг најмногу го воделе должниците во САД и Кина, чии власти, деловните активности и поединците учествуваат со 60 проценти од годишниот пораст. „ИИФ“ исто така наведува дека глобалниот долг ќе достигне 255 илјади милијарди долари до крајот на годината.

Економиите во развој достигнаа рекорден долг од 71,4 илјади милијарди, или 220 проценти од бруто домашниот производ.

Растот на долговите првенствено беше поттикнат од ниските каматни стапки што ги наметнаа националните централни банки и растечкиот пазар на државни обврзници.

Прочитајте и...  Хаос на улиците на Минск: Стотина повредени, над 3.000 уапсени и една жртва (ФОТО+ВИДЕО)

Меѓународниот монетарен фонд предупредува дека 40 проценти од кредитите што ги земаат корпорациите во развиените економии се потенцијално ненаплатливи во случај на глобална рецесија.

Прочитај повеќе

141 новозаразени од коронавирус, има 161 оздравени пациенти, а починала пациентка од Скопје

Горан Наумовски

Србија одлучи: Учениците до четврто одделение во училишта, другите ќе следат комбинирана настава

Слободен печат

Мицкоски: Ахмети ме информираше дека ќе преговара за влада со СДСМ

МИА Агенција

160 милиони евра за Македонија од Европската Комисија

МИА Агенција

Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

МИА Агенција

За транзит низ Македонија не е потребен ПЦР тест

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тихановскаја: Донесов тешка одлука да ја напуштам земјата и знам дека многу ќе ме мразат за тоа

Слободен печат

Македонија, решето за мигрантите, Елдорадо за шверцерите

Трамп ќе го покани Путин на самитот на Г7

Слободен печат

Индонезија почна со тестирање на кинеската вакцина против коронавирус

Слободен печат

Мета побара да се почне со лекување на заразените во Албанија со крвна плазма

Слободен печат

15 од новите заразени со коронавирус во Скопје пријавиле дека биле во Охрид

Слободен печат