8 C
Скопје

Tag : кредити

Вести Ви Препорачуваме Економија

Од утре се одмрзнува плаќањето на ратите: Само 7,4 отсто од клиентите се решија за второ одложување

Само 7,4 отсто од клиентите на банките го искористија второто шестмесечно одложување на кредитните обврски, кое траеше од лани во октомври до 31 март годинава....
Вести Економија

Истекува рокот за одложената отплата на кредитите, банките не објавиле дали ќе има нова

Слободен печат
Утре истекува рокот за одложено плаќање на ратите на кредитите на физичките лица кои ги дадоа банките на одредени категории граѓаните погодени од ковид-кризата. Ново...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Граѓаните повеќе земаат потрошувачки кредити, а помалку се задолжуваат на картичка

Расте задолжувањето на граѓаните за земените потрошувачки и станбени кредити, а се намалува за автомобилските кредити, кредитните картичките, негативните салда. Притоа, годишниот раст на станбените...
Вести Економија

Раст на депозитите и кредитите во февруари 2021 година

Слободен печат
Во февруари вкупните депозити на годишна основа се зголемени за 7,1 отсто, при речиси еднаков раст на депозитите кај двата сектора. На годишно ниво, вкупните...
Спорт Фудбал

Јунајтед „живее“ на кредити, а неговите сопственици продаваат и заработуваат

Слободен печат
Пандемијата на коринавирусот финансиски ги осакати екипите, а една од најпогодените е Манчестер јунајтед чии загуби се проценуваат на повеќе од 100 милиони фунти. Очекувано,...
Вести Економија Слајдер

Исплатени 23,5 милиони евра од „КОВИД 3″

Слободен печат
Од бескаматната кредитна линија со грант компонента „КОВИД 3″, која се реализира со финансиска поддршка од ЕУ преку активноста ЕУзаОтпорност од ИПА програмата, заклучно со...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Семејството и пријателите – најсигурен извор на пари

Соња Кириџиевска
Годинава не е баш најповолна за компаниите што сакаат да го прошират бизнисот и да вложат во сопствениот развој. Зборот криза се употребува барем десетпати...
Вести Економија Слајдер

Вработените од најпогодените сектори не ќе имаат од што да враќаат кредити

Соња Кириџиевска
Дел од граѓаните кои ги одложија плаќањата на кредитните рати за 6 месеци, заклучно со септемри, имаат проблем да продолжат со нормалната отплата. Тоа со...
Вести Економија

Намалени просечните каматни стапки и на кредитите и на депозитите

Слободен печат
Просечната камата кај кредитите во декември изнесува 4,63 отсто и забележува намалување од 0,05 отсто на месечно ниво и 0,31 отсто на годишно ниво, покажуваат...
Вести Свет

Францускиот гувернер проценува загуби до шест отсто поради кредитите за време на корона кризата

Слободен печат
 Кредитите со државни гаранции доделени од банките во Франција на компаниите за време на корона кризата, би можеле да донесат загуби и до шест проценти...