Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Според наводите на „GWS Auctions“, Хендрикс започнал да свири на оваа јапонска гитара кога бил отпуштен од војската во САД во 1962 година…

Гитарата на која во раните 60-ти години свирел Џими Хендрикс е продадена на аукција за 216.000 долари, четири пати повеќе од почетната цена.

Откако го напуштил Форт Кембел, Џими на кратко се преселил во Кларксвил во Тенеси, каде свирел со Вилсон Пикет, Слим Харп, Сем Кук, Ајк и Тина Тарнер, пред да се пресели во Харлем во Њујорк на почетокот на 1964 година. Таму останал две години, свирајќи во кафулето „Wha“ и клубот „Gepard“, се наведува во соопштението на аукциската куќа.

Гитарата била во сопственост на Џими додека кратко настапувал и со групата „Isley Brothers“ како и неговата „Jimmy James and the Blue Flames“. Меѓутоа, кога ги напуштил САД, инструментот е оставен во Њујорк во станот на неговиот другар Мајк Квашиј, кој ги забележал податоците за гитарата непосредно пред неговата смрт.

Прочитајте и...  „Шенон не сака да бега од вистината - таа умира“ - Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

Гитарата првенствено била проценета на 50.000 долари, но со наддавањето достигнала цена од 216.000 долари.

На аукцијата е продаден и 14-каратен златен прстен на Елвис Присли (22.500) и една црна јакна на Мајкл Џексон (20.000 долари).

Прочитај повеќе

На фустанот и се оцртаа сите коски од телото – Кендал Џенер со загрижувачки изглед, сите се прашуваат дали е болна (ФОТО)

Слободен печат

Здрави и корисни – Грицкајте семки доколку не можете да спиете

Слободен печат

Секси хороскоп: Овенот не знае за предиграта, Бикот е секогаш подготвен за секс

Слободен печат

Јапонската актерка од хорор филмот „Ring“ пронајдена мртва во домот

Слободен печат

Верувал дека душите на мртви Индијанци влегле во него, бил голем заводник, требал да стане филмаџија, но судбина му била музичката сцена!

Слободен печат

Деми Мур се уште влече трауми од „валканите нешта“ на кои ја принудувал поранешниот сопруг Ештон Кучер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неуништливата Меги, била прва фотографка на воените фронтови, прва фотографка на „Лајф“ и прв фотограф во светот примен во Советскиот Сојуз

Слободен печат

Здрави и убави – Четири состојки што го отстрануваат целулитот

Слободен печат

Холивудскиот заводник сака само една жена 19 години: Кога таа ќе ме погледне ми се затресуваат колената

Слободен печат

Ким Кардашијан е најлошата сестра на светот, објавила ретро фотографија на која само таа изгледа добро (ФОТО)

Слободен печат

Сè што треба да знаете за популарната и суперефикасна Кето диета пред да почнете да ја држите!

Слободен печат

Најлудото интервју во 2020: Српскиот актер Андрија водеше „сериозна дебата“ со свињи (ВИДЕО)

Слободен печат