Ги критикуваа досега, дали ќе блеснат во „вулканот“ против Кил? (ВИДЕО)

На 12 октомври пред најверојатно полни трибини во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје македонскиот и европскиот шампион Вардар ќе го игра четвртиот натпревар од ЛШ против бундеслигашкиот гигант како дерби не само во групата „Б“, и воопшто на колото.

„Црвено-црните“ забележаа три максимални победи и моментно се првопласирани, а со евентуални два бода против германската екипа ќе направи нов голем чекор на патот кон четвртфиналето.

Ракометарите на Вардар веќе се фокусираат за големата пресметка, секако головите се важни, но и одбраната (од која голманите треба да имаат помош) е секако многу клучен сегмент во остварувањето на поволен резултат.

После заминувањето на Милосављев, беше ангажиран Летонецот Артурс Кугис, остана Алжирецот Калифа Гедбан, а тука е и младиот Марко Кизиќ кој воглавно настапува за вториот тим, но добива и шанса во првиот.

Прочитајте и...  Фенербахче замената за Обрадовиќ ја најде во Србија, Кокошков нов тренер

Досега барем според размислувањата на верните навивачи на Вардар не се толку досега импресионирани од стандардното дуо Кугис-Гедбан. Да, и тие придонесуваат со своите одбрани кои ги нема во поголем број, но барем според досегашните резултати и тие малку „помагаат“.

Но, се поставува прашањето дали двајцата голмани би биле подготвени и за големи предизвици. Тренерот на голманите Дејан Периќ се обидува на тренинзите на најдобар можен начин да соработува со голманите на Вардар.

Прочитај повеќе

Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Слободен печат

Ново засилување во Ливерпул доаѓа од Баерн!?

Слободен печат

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат

Затворен тренинг центарот на Клиперси поради коронавирус

Слободен печат

Од МЗТ се пресели во редовите на Галатасарај

Слободен печат

Македонија без учесници во ФИБА Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Несторовски: Голот против Рома му го посветувам на Роландо!

Слободен печат

На денешен ден: Се оствари детскиот сон на Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Меси ги прекина преговорите за продолжување на договорот!?

Слободен печат

Реал со пенал до плус четири пред Барселона (ВИДЕО))

Слободен печат

Несторовски стрелаше за Удинезе во триумфот над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Сити го понижи новиот шампион, го испрати Ливерпул со четири гола во мрежата

Слободен печат