9.2 C
Скопје

Германија ќе избира наследник на Меркел на 26 септември 2021 година

Германската Влада денеска се согласи за датумот на следните општи избори, 26 септември 2021 година, кога ќе биде избран наследникот на канцеларката Ангела Меркел, изјави портпаролката на Владата, Мартина Фиц.

– Владата му предлага на сојузниот претседател 26 септември 2021 година да биде датум за избор на 20-ти Бундестаг – изјави Фиц.

Претседателот Франк-Валтер Штајнмаер треба да даде официјално одобрување.

Прочитајте и...  Нови одрони заглавија возило на регионалниот пат М.Каменица – Кочани

Поврзани вести

Членките на ЕУ на Балканот го спречуваат европското „прелевање“ во регионот

д-р Хамза Карчиќ/Анадолу

Сообраќајот по наместа влажни коловози, снег врне на Попова Шапка

Слободен печат

На протестите во Москва повредени најмалку 42 полицајци

Слободен печат

Пронајден мртов маж во Пчиња

Слободен печат

Албанија: Во последните три години над 60 странски државјани, меѓу нив и дипломати, прогласени за „персони нон грата”

Слободен печат

Над илјада лица уапсени на протестите во Москва

Слободен печат

Остави Коментар