Гатузо: Елмас и натаму позитивен на ковид-19!

Тренерот на Наполи е принуден да направи промени пред првиот натпревар во новата сезона од второто по квалитет клупско натпреварување на Стариот континент, Лига Европа.

В четврток (22 октомври) клубот од „Сан Паоло“ во рамките од првото коло во групата „Ф“ ќе игра на домашен терен против холандската екипа на АЗ Алкмаар од 18.55 часот.

Џенаро Гатузо, стратегот на „наполитанците“ потврди дека на овој меч нема да може да смета на македонскиот репрезентативец Елиф Елмас и Полјакот Пјотр Зиелински кои и натаму се позитивни на ковид-19 после 21 ден.

На почетокот од месец октомври беше објавено дека нашиот играч е позитивен на ковид-19, во меѓувреме направи уште еден тест чиј резултат излезе како негативен, но тренерот на Наполи вели дека Елмас (заедно со Зиелински) и натаму не е во состојба да тренира.

Македонскиот фудбалски „дијамант“ сè уште не тренира и го чека следниот настап за клубот, а се надеваме дека наскоро ќе се врати на терените и секако биде подготвен во вистинската форма за историскиот меч на нашата А репрезентација на 12 ноември во Тбилиси против Грузија за пласман на Европското првенство.

Прочитајте и...  Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Гатузо најави дека во стартниот состав ќе има тројца или четворица фудбалери кои не играа против Аталанта.

Поврзани вести

ВИДЕО: Јувентус не може да победи без Роналдо, Интер убедлив против Сасуоло

Слободен печат

Спортски великани кои си заминаа оваа година, од Коби до Марадона…

Слободен печат

Сити со петарда го „почести“ Барнли

Слободен печат

Ништо ново во Формула 1, пол позицијата за Хамилтон

Слободен печат

ВИДЕО: Жестока тепачка меѓу Фалангата и Лозарите  во Штип

Слободен печат

Што се случувало во домот на Марадона, болничарката фатена во лага

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian