25 C
Скопје

Футсал репрезентацијата на Македонија со пораз ги започна квалификациите за ЕП

Футсалците на стартот од квалификациите за пласман на Европското првенство загубија со 2:1 на гостувањето кај БиХ.

Босанците поведоа уште во осмата минута кога Јосип Бошковиќ непречен од никого го совлада голманот Петровски. До крајот на првото полувреме, домаќинот поведе и со 2:0 откако во 17. минута повторно Бошковиќ беше прецизен.

На стартот од второто полувреме, избраниците на селекторот Скендеровски, во 23. минута успеаја да ја намалат негативата по голот на Петровиќ, но до крајот на натпреварот не успеаја да постигнат уште еден гол и да го избегнат поразот.
Во вториот натпревар од групата 4, Романија и Србија одиграа без победник 2:2.
Футсал репрезентацијата на Македонија следниот натпревар во квалификациите за пласман на ЕП ќе го играат на 3. февруари кога ја пречекуваат Романија.

Поврзани вести

ОДИМЕ НА ЕВРОПСКО: ФФМ ја промовираше навивачката химна

Слободен печат

Марковски уште три, Хорват уште две години во тимот на Металург

Слободен печат

Пуштени во продажба влезниците за ЕП 2022, навивајте за ракометарите за само 14 евра

Слободен печат

Реал подготви 80 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Остави Коментар