Франција ќе ја предизвика Данска во големото финале

Фото: EPA-EFE/Anders Wiklund

Франција е репрезентацијата која ќе ја предизвика Данска во големото финале на СП 2023 откако вечерва беа подобри од ко-домаќинот Шведска со резултат 31:26.

Швеѓаните имаа подршка од публиката во арената во Стокхолм, сепак без повредениот Готфридсон не можеа да дојдат до победата. За Франција ова е еден вид одмазда за поразите од денешниот ривал во полуфиналињата на ЕП 2022 и Олимписките игри во Токио.

Од почетокот беше јасно дека Франција ќе го контролира на натпреварот. Единственото водство на Шведска беше при 2:3. Во продолжение Франција констатно имаше предност, иако тоа не беше убедлива разлика.

Најефикасен кај Французите беше Фабрегас со шест гола, Мем и Мае постигнаа по пет. Јохансон со пет гола беше првиот стрелец кај Шведска.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот