Франција е првиот противник на Македонија на ЕП 2022

Македонија доби тешки ривали на ЕП 2022/Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Како што е веќе познато со жрепка најдобрата македонска женска ракометна репрезентација ги дозна противниците на следното Европско првенство (4-20 ноември 2022 год.) на кое домаќин ќе биде и нашата земја.

Избраничките на селекторот Љубомир Савевски во Скопје ќе играат во рамките од групата „Ц“ против Франција, Холандија и Романија.

Наш прв противник ќе биде европскиот и светски вицешампион Франција, натпревар кој ќе се игра на 5 ноември.

Два дена подоцна ќе ги одмериме силите против Холанѓанките, а со Романија ќе се сретнеме на 9 ноември.

За Македонија ова ќе биде шести настап на континенталните собири, најдобриот пласман го имаше во 2008 година кога бевме ние домаќини на седмата позиција.

Видео на денот