ФОТО | Заборавете на месо и алкохол, ќе доживеете 124 години колку баба Лола!

Баба Лола/колаж
Баба Лола/колаж

Жената за која се верува дека е најстарата личност на светот, родена во 19 век, почина на 124 годишна возраст. 

Франциска Сусано, или баба Лола, која е родена на Филипините, почина во понеделникот во својот дом, во градот Кабанкалан, во Негрос Оксидентал, пишува „Mirror“
Претставниците на локалната власт велат дека супербабичката е последната личност на светот која е родена во 19 ти век.

Г-ѓа Сусано, која беше позната како Лола Иска, е родена на 11 септември 1897 година, според официјалните документи. Таа е родена истата година кога за првпат е измислено топчето сладолед, и кога Маркони го испрати привиот сигнален радио пренос преку морето.

Баба Лола/најстар жител на светот
Баба Лола/ Printscreen/Youtube

Според градскиот службеник за јавни податоци, Џејк Карлин Гонзалес, причината за смртта на Лола допрва треба да се утврди. Тој изјави за Си- Ен-Ен дека жената ќе биде тестирана за Ковид, но според првичните информации, немала никакви симптоми на болеста.

Баба Лола/роденден
Баба Лола слави роденден/Facebook

Според извештаите до јавноста, се верува дека тајната за нејзиниот долг живот е режим на исхрана со многу зеленчук, риба и речиси воопшто месо! Лола исто така имала изјавено дека живот без алкохол и помогнал за долговечноста.

Градските власти во Кабанкалан објавија на својот официјален Фејсбук-профил:

„ Со голема тага во нашето срце ја примивме веста дека нашата сакана Лола Франциска Сусано почина“.
„Лола Иска се смета за најстарата личност во Негрос Оксидентал и на Филипините. Таа ќе остане засекогаш во нашите срца како голема инспирација и гордост“.

Видео на денот