ФОТО+ВИДЕО | Oфицијално најдобриот хотел на светот за 2023: Се наоѓа во Италија, ноќевање чини 1.000 евра

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Во светот постојат толку многу интересни и убави хотели што веруваме дека е тешко да се избере кој е најдобар, но сепак имаме победник за оваа година.

На веб-страницата The World’s 50 Best Hotels (50 најдобри хотели во светот) беше составена листа на 50 најдобри, за кои гласаа новинари, хотелиери и патници, пишува „Тајмаут“ (Timeout).

Тука се наоѓаат хотели од целиот свет, но победник е „Passalacqua“, кој се наоѓа на брегот на езерото Комо во Италија.

Хотелот е сместен во вила од 18 век, има прекрасен поглед на ова познато езеро и освен луксуз, носи и целосен мир, бидејќи во него се наоѓаат само 24 соби за гости.

Тие се распоредени во три згради – главната вила, Palazz (поранешни штали) со осум соби и Каза ал Лаго  (Casa al Lago) со четири соби, кои се наоѓаат токму на самото езеро.

Фото: Профимедиа

Хотелот е полн со екстравагантни и автентични детали, а очекувано, престојот таму не е воопшто евтин, бидејќи најевтината опција е од 1.215 евра па нагоре.

Нагласено е интересно мени составено од локални и свежи производи, како и курс за правење сладолед, а треба да се напомене дека овој хотел е отворен пред само две години.

Фото: Профимедиа

Еве како изгледа листата на Топ 10 најдобри хотели во светот за 2023 година:

1. „Пасалаква“ (Passalacqua) – Молтрасио, Италија
2. „Розово дрво“ (Rosewood) – Хонг Конг, Кина
3. „Четири годишни времиња Бангкок кај реката Чао Фраја“ (Four Seasons Bangkok at Chao Phraya River) – Бангкок, Тајланд
4. „Апер хаус“ (The Upper House) – Хонг Конг, Кина
5. „Аман“ (Aman) – Токио, Јапонија
6. „Ла Мамунија“ (La Mamounia) – Маракеш, Мароко
7. „Сонева Фуши“ (Soneva Fushi) – Малдиви
8. „Уан енд онли Мандарина“ (One&Only Mandarina) – Пуерто Ваљарта, Мексико
9. „Четири годишни времиња“ (Four Seasons Firenze) – Фиренца, Италија
10. „Мандарин ориентал“ (Mandarin Oriental) – Бангкок, Тајланд

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот