6.8 C
Скопје

Tag : хотели

Вести Регион

Турција во новата туристичка сезона со инклузивни хотели со анимации и работилници за деца

Слободен печат
Бидејќи летото се ближи, семејствата започнуваат да планираат за своите одмори. Со безбедни туристички мерки, Турција нуди разни опции за одмор особенo за семејствата со...
Вести Македонија

Хотелите на охридското крајбрежје речиси празни за велигденските празници

Слободен печат
Слаб е интересот за сместување во хотелските капацитети на охридско-струшката ривиера за претстојниот продолжен викенд, кога православните верници го слават Христовото воскресение, а годинава се...
Вести Ви Препорачуваме Економија

„Слободен печат“ ексклузивно: Една четвртина од хотелите се пријавиле за сертификатот „Чисто и безбедно“ – Ќе ја гарантираат сигурноста на гостите

Една четвртина од домашните хотели се пријавиле да добијат сертификат „Чисто и безбедно“, а зголемен е интересот и кај приватните угостители, дознава ексклузивно „Слободен печат“....
Вести Македонија

Спас за Мавровското езеро-хотелите во Маврово ќе добијат пречистителни станици

Поголемите хотелски капацитети во Маврово најавуваат дека ќе инвестираат во пречистување на фекалните води кои сега се влеваат директно во Мавровското езеро. Нискиот водостој на...
Вести Свет Слајдер

Ирска нема да отвора хотели до средината на летото

МИА Агенција
Властите во Ирска нема да размислат за повторно отворање на хотелската индустрија пред средината на летото поради големото ширење на коронавирусот во земјата, изјави премиерот...
Вести

Британија предупредува: До 10 години затвор за непочитување на мерките и за патниците од други земји

Слободен печат
Од следната недела властите во Велика Британија ќе воведат построга гранична контрола со цел да се спречи ширењето на новите варијанти на коронавирусот, барајќи хотелски...
Вести Свет Слајдер

Финансиски извештај: Хотелите на Трамп со приходи од 15,1 милиони долари во 2020 година

Слободен печат
Приходите од најпознатите хотели на поранешниот американски претседател Доналд Трамп се намалени за минатата година, кога пандемијата силно ја погоди економијата, се наведува во финансискиот...
Вести Регион

Бугарите најверојатно ќе можат да ја дочекаат Новата година во рестораните

Слободен печат
Бугарската асоцијација на хотели и ресторани е задоволна од предлогот на министерката за туризам Маријана Николова за новогодишната ноќ рестораните во хотелите да работат и...
Вести Македонија

Хотелиерите бараат поголема помош од владата, за да не стават трајно клуч на врата

Слободен печат
Половина од хотелите на охридско-струшкото крајбрежје ставија клуч на врата, а останатите работат со речиси празни капацитети. Мерките од четвртиот владин пакет ги вратија на...
Спорт Фудбал

Удар за Роналдо: Португалецот ги затвора хотелите поради коронавирусот

Слободен печат
Ѕвездата на Јувентус и на португалската репрезентација се соочува со големи проблеми во бизнисот. Имено, неговиот ланец на хотели во Португалија се празни или полупразни...