6 C
Скопје

ФОТО: Некогаш еден од најмоќните луѓе во Холивуд, сега затвореник кој пропаѓа – Прва слика на Бил Козби од затворот

Познатиот комичар Бил Козби (83) беше еден од најмоќните луѓе во Холивуд, а потоа во 2018 година заглави зад решетките во Филаделфија, поради пресудата за силување на една жена во 2004 година.

Имено, американскиот комичар е осуден бидејќи пред 16 години во својот дом ја дрогирал и силувал Андреа Констанд. Потоа се појавија обвинувања од речиси 60 жени, но тие случаеви не добија расплет на судот и беа прогласени за застарени.

Фото: Инстаграм

Козби до крајот на судењето тврдеше дека е сигурен дека неговото однесување не било силување, иако признал дека на жените им давал лекови за смирување за „малку да ги опушти“.

– Сакав само да и биде пријатно и полесно да заспие по нашето страсно љубење, изјави Козби на судењето.

Прочитајте и...  Колинда стана актерка – Поранешната претседателка доби улога во хрватската хит серија

Пред судијата потврди дека и давал лекови, но се бранел со тоа дека таа му рекла дека е под стрес. Средбата ја опиша како непреијатна, а тврди дека таа била сексуално задоволена и дека до сексот не дошло додека таа спиела.

Фото: Инстаграм

– Не сакаше да престанеме, изјави Козби, додека Андреа тврдеше дека не ни знаела што и се случува бидејќи била под лекови, а подоцна и се онесвестила.

– Ме силуваше додека бев во несвесна состојба, истакна поранешната кошаркарка.

Сега во американските медиуми се појави неговата прва фотографија по полни две години во затвор. На неа се гледа дека поранешниот актер има неуредна коса и не е избричен, гледа во подот и се смешка, додека околу вратот носи заштитна маска.

Прочитајте и...  Тамара Тодевска сподели емотивна фотографија во сеќавање на својот добар пријател Влатко
Фото: Профимедиа

Причината за смешкањето може да биде и фактот дека наскоро би требало да излезе на условна слобода, откако ја отслужи казната во траење од две години. Но тоа не е единствената причина поради која Бил има насмевка на лицето.

Имено, тој успеал да се избори и за тоа да поднесе жалба на својата пресуда, и тоа во Врховниот суд во Пенсилванија. Судот се сложил да преиспита два аспекти од неговиот случај вклучувајќи ја и одлуката на судијата тужителот да повика уште пет сведоци кои зборувале за далечните средби со некогаш моќниот актер.

Фото: Инстаграм

Судијата тогаш дозволил пет наводни жртви на Козби да сведочат. Меѓу кои и Хајди Томас, која на судот му кажала дека тој и дал вино од кое четири дена не можела да се опорави во 1984-та година. Поранешната манекенка Џенис Дикинсон наведе дека Козби ја дрогирал и силувал во 1982-та година во хотел, кога таа имала 27 години.

Прочитајте и...  Џилијан Андерсон е актерката што најдобро ја отелотвори Маргарет Тачер

Да се потсетиме, Американската академија на филмски уметности во мај 2018 година го исфрли Козби и режисерот Роман Полански, бидејќи ги прекршиле кодексите на однесување на академијата, додека моќниот филмски продуцент Харви Вајстин е исфрлен во октомври 2017 година.

Поврзани вести

Виц на денот: Спор

Слободен печат

ФОТО| Кејт Мос ќе ја краси насловната на јануарскиот „Вог“: Кралицата на стилот никогаш не изгледала подобро!

Слободен печат

Четири хороскопски знаци во кои се кријат вистинските пријатели за цел живот

Слободен печат

ВИДЕО: Спејко сними спот, во главна улога мисицата Анѓела Јакимовска!

Васко Спасовски

ВИДЕО| Ќе ве боли стомакот од смеење: Започнува новата сезона на „Преспав“, се врати Миле!

Васко Спасовски

На бизнисменот Метју Молдинг најважни му се вработените: Им дал подарок вреден 23,5 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар