22 C
Скопје

Tag : Слика

Културен печат

Учество на Марија Павловска во меѓународен проект: Цртежи што се читаат како поезија

Тони Димков
Македонската визуелна уметница Марија Павловска е поканета да учествува во проектот „13. Калиграфизам: Карактери и слики“, кој се реализира во Универзитетот во Болоња, Италија, а...
Живот Култура Магазин Магазин слајдер

Слика на Винсент Ван Гог продадена на аукција за над 13 милиони евра

Слободен Печат
Една од ретките слики на Винсент Ван Гог, која сè уште е во приватна сопственост „Улична сцена во Монмартр“ беше продадена за над 13 милиони...
Забава Магазин Магазин слајдер

На продажба слика од Пикасо која во јавноста не е видена 40 години! Уметничкото дело на аукција се проценува на неколку милиони!

Слободен печат
Уметничкото дело „Femme au Beret Mauve“ од познатиот шпански уметник Пабло Пикасо, како што објавија странските медиуми, оди на аукција. Станува збор за слика што...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО | Бенкси продава негова слика на аукција во која херои се медицинските лица: Целата сума ќе биде донира

Слободен печат
Уметникот Бенкси се надева дека ќе собере повеќе од три милиони фунти за британската Национална здравствена служба (NHS) со лицитација на неговoто уметничко дело, кое...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Анџелина Џоли ја продаде сликата на Черчил која ѝ ја подарил Бред Пит

Слободен Печат
Слика на поранешниот британскиот премиер Винстон Черчил кој ја насликал за време на Втората светска војна, која до неодамна беше во сопственост на Анџелина Џоли...
Живот Магазин Магазин слајдер Ретро

Решена мистеријата напишана на експресионистичката слика на Едвард Мунк

Слободен Печат
Националниот музеј на Норвешка заклучи дека речиси незабележителниот, но и непријатен натпис на познатото дело „Вресок“ е напишано од самиот уметник Едвард Мунк, соопштија денеска...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО | Ким Кардашијан се пофали со импресивно уметничко дело насликано од нејзината ќерка Норт Вест: Твитерџиите ја нападнаа дека лаже!

Слободен печат
Најпознатата ријалити ѕвезда, Ким Кардашијан (40) објави ново „стори“ на својот инстаграм – профил во која покажа слика насликана од нејзината 7-годишна ќерка Норт Вест,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО | Хајди Клум објави фотографија на која ја бакнува својата ќерка (16) во уста: Фановите имаа што да коментираат!

Слободен печат
Американската манекенка со потекло од Германија Хајди Клум (47) е многу блиска со ќерката Лени (16), а фановите сметаат дека нивната блискост е претерана. Имено,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО | Игор Џамбазов и Илина Арсова: Омилениот пар со идентични плетени капи

М.Р
Секогаш од нив очекуваме некоја нова интересна фотографија, полна со љубов. Игор Џамбазов и Илина Арсова несомнено станаа омилениот пар на македонската јавност. И двајцата...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Британскиот мачор во чизми: Дејвид Бекам носи 5 броја поголеми чевли

Слободен Печат
Британската модна дизајнерка Викторија Бекам (46) се пошегува на сметка на својот сопруг Дејвид Бекам (45) затоа што носел чизми кои се пет броја поголемини...