ФОТО: Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски во тимот на колото во шкотската Премиер лига

фото: instagram.com/aberdeenfc

Резултатите на Абердин сезонава во најсилното шкотско фудбалско првенство не се најдобри за нас, но од друга страна радува што Бојан Миовски покажува одлични игри и постигнува голем број на голови.

Напаѓачот на македонската А репрезентација е на третото место на листата најдобри стрелци во шкотската Премиер лига со 14 голови, поефикасни од него се само Кјого Фурухаши (Селтик, 19 голови) и Лоренс Шенкленд (Харт од Мидлотиан, 17 голови).

После трите порази во низа, нашиот играч го врати Абердин на победничките патеки, беше двоен стрелец во триумфот над Мадервел (3:1).

Миовски доби ново признание и се најде во тимот на колото во шампионатот на Шкотска, а во истиот се наоѓа уште еден играч на Абердин, централниот бек Мети Полок.

Абердин се наоѓа на седмото место со 32 бодови и во следното коло на 18 февруари ќе му гостува на водечкиот Селтик кој има 70 бодови, девет повеќе од второпласираниот Ренџерс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот