Финскиот претседател до Кина: Убедете ја Русија да стави крај на војната

Александар Стуб, претседател на Финска(Олена Зашко / The Kyiv Independent)

Финскиот претседател Александар Стуб го повика Пекинг да го искористи своето влијание врз рускиот претседател Путин за да помогне да се стави крај на војната, објави финскиот медиум Yle.

Иако Кина официјално одржува неутрален став за руската војна во Украина и негира да обезбеди смртоносна помош, Пекинг и Москва продолжуваат да ги зајакнуваат своите врски. Ова беше подвлечено со посетата на Путин на кинескиот претседател Си Џинпинг во мај.

Говорејќи на мировниот самит во Украина во Швајцарија, Стуб рече дека Кина може да одигра клучна улога во воспоставувањето мир во Украина.

„Силно ја повикувам Кина, во нејзиниот капацитет да влијае на Путин, да стави крај на оваа војна“, рече Стуб.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот