Финалистите ја најaвија битката во Истанбул: Гвардиола го сонува трофејот, Инзаги ја препушта фаворитската улога

Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Утре се игра големото финале во Лигата на шампионите, а Пеп Гвардиола и Симоне Инзаги ги искажаа своите очекувања пред утрешната пресметка.

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола порача дека освојувањето на Лигата на шампионите сон за неговите избраници и одлучни се во намерата да стигне до трофејот кој им недостасува.

„Нашата желба, нашиот сон, на сите нас е освојување на Лигата на шампионите. За да го оствариш својот сон, мораш да имаш опсесија“, го најави Гвардиола утрешниот дуел.

За Манчестер Сити ова ќе биде второ финале во Лигата на шампионите по поразот од Челси во 2021 година.

„Знаеме колку е ова натпреварување важно за сите нас и сигурно дека секој што ќе биде на теренот ќе го даде својот максимум. Ако ја погледнеме историјата, Интер веќе има три титули, но тоа не е сега важно. Најважно е како ние ќе одиграме во Истанбул“, изјави Гвардиола.

Симоне Инзаги од спротивната страна е свесен за квалитетот на противникот и фаворитската улога ја препушта на „граѓаните“.

„Прекрасно е чувството да бидете во финалето, но не сакаме тука да застанеме. Сакаме ова финале да го одиграме на најдобар можен начин. Кој е фаворит? Па тие се најсилниот тим во светот во овој момент, меѓутоа на теренот сме 11 на 11. Ќе биде потребно мнгоу срце, храброст и мирна глава да останеме во игра“, истакна Инзаги.

Финалето се игра утре во терминот од 21:00 часот, а во него Сити ќе се обиде да дојде до својата прва титула во ЛШ, Интер веќе се радуваше на три.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот