ФБИ ПРЕДУПРЕДУВА: Залепете ја камерата, хакерите ве гледаат преку „паметните“ телевизори (ВИДЕО)

Паметните телевизори кои се приклучени со интернет и поддржуваат апликации и стриминг, ги прави ранливи за хакерски напади. Многу од нив доаѓаат и со вградена камера, на која хакерите можат да се приклучат, пренесува „24сата“.

Многу од семејствата ширум светот ги минуваат попладневните часови пред телевизорот, а речиси сите веќе имаат „паметни телевизори со вградени камери.

Освен што гледате, запрашајте и што сѐ правите пред телевизорот, дури и кога е изгаснат. Дури и ако не станува збор за нешто „невообичаено“, веројатно не сакате некој да ве гледа додека готвите или ја чистите дневната соба.

ФБИ сега предупреди дека хакерите преку „паметните“ телевизори можат да ја користат вашата камера и да гледаат што правите, а можат да се приклучат и на вашиот компјутер и да ги прегледуваат вашите податоци.

Прочитајте и...  Пад на економијата на Холандија од досега „невидени" 8,5 отсто

Тие препорачуваат камерата да биде залепена со темен селотејп, и да се запознаете со сигурностните поставки на вашиот телевизор.

Прочитај повеќе

Најзгодната девојка од Инстаграм за ова лето: Запознајте ја скопјанката Оле! (ФОТО)

Васко Спасоски

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

10 спални, фонтана, куќа за гости, 12 бањи: Џеј Ло и нејзиниот вереник купија луксузен имот од 40 милиони долари

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се сонча во Црна Гора: Пејачката на лежалка во танга-бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Викторија и Дејвид Бекам ќе станат баба и дедо – Вереницата на Бруклин Бекам е бремена?

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат