ФБИ ПРЕДУПРЕДУВА: Залепете ја камерата, хакерите ве гледаат преку „паметните“ телевизори (ВИДЕО) - Слободен печат

ФБИ ПРЕДУПРЕДУВА: Залепете ја камерата, хакерите ве гледаат преку „паметните“ телевизори (ВИДЕО)

Паметните телевизори кои се приклучени со интернет и поддржуваат апликации и стриминг, ги прави ранливи за хакерски напади. Многу од нив доаѓаат и со вградена камера, на која хакерите можат да се приклучат, пренесува „24сата“.

Многу од семејствата ширум светот ги минуваат попладневните часови пред телевизорот, а речиси сите веќе имаат „паметни телевизори со вградени камери.

Освен што гледате, запрашајте и што сѐ правите пред телевизорот, дури и кога е изгаснат. Дури и ако не станува збор за нешто „невообичаено“, веројатно не сакате некој да ве гледа додека готвите или ја чистите дневната соба.

ФБИ сега предупреди дека хакерите преку „паметните“ телевизори можат да ја користат вашата камера и да гледаат што правите, а можат да се приклучат и на вашиот компјутер и да ги прегледуваат вашите податоци.

Тие препорачуваат камерата да биде залепена со темен селотејп, и да се запознаете со сигурностните поставки на вашиот телевизор.

Прочитај повеќе

Деспотовски: Автопатот Кичево-Охрид сега е во далеку полоша состојбa, штетите се над 30 милиони евра

Слободен печат

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

СЗО: Случаите на коронавирусот во Кина ќе продолжат да растат

Слободен печат

Заев: Беззаконието и криминалот мора да бидат соодветно третирани и професионално разоткриени

Слободен печат

Антикорупционерите треба да сфатат дека сите случаи не се исти и да се фокусираат само на најважните

Мирослава Бурнс

„Дебела“ фотографија на суперзгодната Џилиен Мајклс

Слободен печат

Остави Коментар

11 − two =

Прочитај повеќе

Почина извршниот директор на СЗО

Слободен печат

Голем готвач за бебиња и мали децa на македонски јазик

Слободен печат

Градот ќе ги тргне оградите од училиштата за да можат сите да ги посетуваат

Пејачката и актерот повторно заедно: Го обожаваат заедничкиот живот! (ФОТО)

Слободен печат

Нова кривична за Владимир Талески

МИА Агенција

Тунберг: Барањата за промени беа целосно игнорирани од светските лидери

Слободен печат