Tag : ФБИ

Вести Свет

Иран демантира дека се меша во изборите во САД

Илинка Иљоска
Владата на Иран денеска го повика швајцарскиот амбасадор за да изрази протест поради, како што наведе, неоснованите сомнежи на САД дека Техеран се обидел да...
Вести Свет

Иран и Русија се мешаат во претседателските избори во САД

Илинка Иљоска
Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори во Соединетите Американски Држави, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека Техеран...
Вести Свет Слајдер

ФБИ нема точен заклучок за причината на експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) соопшти дека сè уште не дошле до точен заклучок за тоа што ја предизвика експлозијата во Бејрут на 4 август,...
Вести Свет

Пресуда на американски суд: Иран да плати 1,23 милијарди евра отштета на семејство на киднапиран ФБИ агент

Слободен печат
Американски судија му нареди на Иран да плати околу 1,23 милијарди евра (1,45 милијарди долари) на семејството на поранешен агент на ФБИ за кој се верува...
Вести Свет

„Дејли бист“: Трамп размислува да го разреши директорот на ФБИ

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп по изборите на 3 ноември сака да го разреши директорот на ФБИ, Кристофер Реј, јави „Дејли бист”. Во последните три месеци,...
Вести Свет

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат
Полициските сили ширум светот запленија во заедничка акција на пазарот на темнат мрежа (dark web) повеќе од 6,5 милиони долари во кеш и во виртуелни...
Вести Свет

ФБИ откри детали од истрагата за „Антифа”: Тоа е идеологија, а не организација (ВИДЕО)

Слободен печат
 „Антифа” е идеологија, а не организација, изјави директорот на Федералното биро за истраги на САД (ФБИ), Крис Реј, во сведочењето пред комитетот на Претставничкиот дом...
Вести Свет

Хејл: ФБИ ќе учествува во истрагата за експлозијата во Либан

Слободен печат
Американскиот државен потсекретар за политички прашања Дејвид Хејл изјави денеска дека Федералното истражно биро (ФБИ) ќе им се придружи на Либанците и другите меѓународни истражители...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Агенти на ФБИ упаднаа во кинескиот конзулат во Хјустон

Миа
Агенти на ФБИ и локалната полиција упаднаа во комплексот на кинескиот конзулат во Хјустон, откако американската администрација претходно нареди затворање на кинеската дипломатска мисија поради...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Твитер се огласи: Хакерите нападнале 130 налози и украле повеќе од 100.000 долари

Слободен печат
Компанијата Твитер соопшти денеска дека за време на нападите на хакерите, на мета им биле околу 130 налози, меѓу кои биле профили на бројни познати...
MacedonianAlbanianBulgarian