Ф1 екипите ги одбија гумите на Пирели за следната сезона

Производителот на пневматици Пирели, порача дека новиот дизајн е чекор напред во намерата да се направат гуми кои би им овозможиле на возачите да не ги штедат како што беше случај оваа сезона. Сепак, по направените тестови на патеката во Абу Даби, Ф1 екипите изјавија дека повеќе им одговараат гумите од оваа сезона.

„Лекциите кои се научени ќе бидат многу важни за понатамошен развој на пневматиците во иднина“, стои во соопштението на ФИА.

Возачите бараа гумите да бидат поиздржливи во иднина. Пирели од 2011 година е овластен снабдувач со пневматици на сите Ф1 екипи, а главните замерки се дека тие пребрзо се загреваат кога возачите се поагресивни во возењето.

Тоа значи дека понекогаш возачите не можат да притиснат и да ги следат останатите болиди, и поради тоа на трките најдобро поминуваат возачите кои имаат најдобра тактика при менување на гумите.

Прочитајте и...  Хорват е најдоброто засилување во македонскиот клупски ракомет

Прочитај повеќе

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат

„Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат