Европа гори: Во Франција измерена највисоката температура во историјата!

Голем топлотен бран во последните неколку денови ја зафати западна Европа, а денеска во еден француски град била измерена температура од 45,1 степени Целзиусови, со што е срушен рекордот од 2003 година, кога биле измерени 44,1 степени Целзиусови во оваа земја, пренесува „Би-Би-Си“.

Париските медиуми пренесуваат дека рекордот за највисока температура бил измерен уште вчера, кога таа изнесувала 44,3 степени Целзиусови, а веќе денеска е поставен нов рекорд.

Во оваа држава поради рекордните температури веќе три лица ги загубија животите.

Покрај Франција, државите како Германија, Полска и Челшка исто така бележат рекордни температури за месец јуни.

Во Шпанија пожарникарите се борат со најголемите пожари во последните 20 години, а во осум тамошни провинции е вклучен црвен аларм, каде се очекуваат температури повисоки од 42 степени.

Прочитајте и...  Пар ја води германската амбасада во Љубљана

Во Италија исто така е издадено предупредување за високи температури во 16 градови.

Прочитај повеќе

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Слободен печат

Три смртни случаи, 74 новозаболени од Ковид-19 и 90 оздравени пациенти

Слободен печат

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Слободен печат

Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Весна Дамчевска

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

Џафери ја напушта Инфективна, ќе ја води конститутивната седница

Слободен печат