Tag : рекордни температури

Вести Свет

Додека пожарите ја пустошат Австралија, премиерот се одмара на Хаваи: „Извинете, веднаш се враќам“

Слободен печат
Премиерот на Австралија, Скот Морисон, јавно се извини поради тоа што отиде на одмор на Хаваи додека ситуацијата во земјата со пожарите секојдневно се влошува,...
Вести Свет

Пеколот продолжува: Нови рекордни температури во Германија, Белгија и Велика Британија

Слободен печат
Ширум Европа и денеска продолжи трендот кој овие денови опфаќа релативно високи температури и рушење на рекорди кога е висината на температурата во прашање. Во...
Вести Свет

Пеколните горештини продолжуваат во Европа: Рекордни температури во Холандија и Белгија

Слободен печат
Ширум Европа оваа недела преовладуваат пеколни горештини, а во Холандија и Белгија денеска биле измерени рекордно високи температури. Во Холандија и Белгија денеска се измерени...
Вести Свет

Германија: Измерена највисоката температура во последните 72 години!

Слободен печат
Во Германија е измерена рекордна температура за месец јуни, откако во централните делови од земјата, живата во термометарот во неделата достигнала 38,9 степени Целзиусови. Пред...
Вести Свет

Европа гори: Во Франција измерена највисоката температура во историјата!

Слободен печат
Голем топлотен бран во последните неколку денови ја зафати западна Европа, а денеска во еден француски град била измерена температура од 45,1 степени Целзиусови, со...