7 C
Скопје

Еурофарм Пелистер цели кон титулите и нокаут-фаза во Лига Европа

Со два тренинзи во текот на денешниот ден Еурофарм Пелистер ги започна подготовките за вториот дел од сезоната. Битолчани синоќа се комплетираа, но во првата недела од припремите ќе отсуствуваат репрезентативците на Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, кои имаат обрвски кон националните тимови.

Тренерот на клубот, Жељко Бабиќ состави план на подготовки, во кој битолчани две недели ќе работат во својата база, спортската сала „Јован Калаузи“ во Битола, а потоа предвидени се подготовки, со серија на тест натпревари.

Во зависност од мерките и протоколите во земјата и соседството наскоро клубот ќе одлучи каде ќе се подготвува.

Во овој момент ростерот останува истиот од првиот дел од шампионатот, а целите се борба за националните титули, обид да се стигне на Ф4 во СЕХА Газпром лигата и пласман во нокаут-фазата на Лига Европа. Пелистерци одиграа пет европски натпревари, на кои запишаа една победа, едно реми и три порази.

Прочитајте и...  ВИДЕО: „Два во еден“, Валенсија со пресврт на Местаља!

Првиот натпревар во 2021 година, екипата на Еурофарм Пелистер ќе го одигра на шести февруари против ППД Загреб во СЕХА лигата, а три дена подоцна ќе се сретне со Татабања во Унгарија во Лига Европа.

Поврзани вести

ВИДЕО: „Два во еден“, Валенсија со пресврт на Местаља!

Слободен печат

ИФАБ: Промена на фудбалското правило за случајно играње со рака

Слободен печат

Скендеровски: Бодот против Србија е рамно на светско чудо!

Слободен печат

Официјално: Димитриоски не е повеќе тренер на Металург

Слободен печат

Пролет непријатно го изненади Металург во ракометниот плеј-оф

Слободен печат

Норвежаните ќе го бојкотираат Мундијалот во Катар!?

Слободен печат

Остави Коментар