Експлозија во станбена зграда во Гетеборг, 25 лица повредени

Шведска полиција и возила на брза помош / Фото: EPA-EFE/Johan Nilsson SWEDEN OUT

Околу 25 лица беа примени во болница по експлозија во станбена зграда во Гетеборг рано утрово, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на шведскиот јавен сервис СР.

Полицијата соопшти дека отворила истрага, а засега нема осомничени.

Итните служби објавија дека евакуацијата на граѓаните е во тек и дека работат на гаснење на пожарот во зградата.

Засега не е познато што ја предизвикало експлозијата.

Извор: Ројтерс

Видео на денот