-2 C
Скопје

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација, Мајк Рајан денеска изјави дека почетокот на употребата на вакцините против коронавирусот би требало на светот да му дадат „значајна контрола над вирусот следната година“.

„Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата – мислам дека е многу, многу реален повторно, но мораме да продолжиме да ја одржуваме хигиената, физичката дистанца. Вакцините не значат дека нема да имаме ниту еден корона случај. Меѓутоа, воведувањето на вакцините во играта ќе ја срушат кривата, ќе им стави крај на рестриктивните мерки и ќе ни даде контрола над болеста“, порача Рајан, а пренесува Ројтерс.

Тој додаде дека е неопходна свест за тоа дека „мораме да ја намалиме шансата коронавирусот да се шири и понатаму“.

Прочитајте и...  Првата доза од вакцината во Велика Британија досега ја примиле 3,6 милиони лица

„Советувам големо внимание за време на новогодишните празници. Во Ирска, од каде потекнувам, во кујната може да се најдат 15 луѓе кои лупат компири и заеднички подготвуваат оброци за Божиќ. Тоа сега не смееме да го правиме“, додаде Рајан.

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар