ЕХФ Куп: Бутел во Украина патува со четири гола предност

Во својот прв европски натпревар машкиот ракометен клуб на Бутел од Скопје триумфираше денеска во првиот натпревар од второто квалификациско коло од ЕХФ Купот против ЗТР Запорожје со 18:14 (8:7).

Во текот на првото полувреме Бутел имаше предност од 6:3 после скоро 20 минути игра во СРЦ „Кале“, а „плус три“ одржуваше и на стартот од вториот дел (10:7).

Следуваа три голови во низа на гостите за израмнување, дури и поведоа во 46 минута на минимални 12:13. Но, потоа возврати нашиот претставник со своја серија на погодоци од 5:0, за на семафорот на три минути до крајот на средбата да стои 17:13.

Најрасположен во македонската екипа беше Мирко Мајиќ со седум голови, трипати во листата на стрелците се запиша Златко Мојсоски.

Прочитајте и...  ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

На спротивната страна четири погодоци беа дело на Олександр Тилте, а три запиша Андриј Акименко. Реваншот ќе се игра на 13 октомври на теренот во Украина.

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!