6 C
Скопје

Египет славеше против Русите, Швајцарија го изненади Исланд!

Швајцарците (кои на ова Светско првенство беа втора замена после Македонија) во групата „3“ забележаа голема победа остварена над Исланд (20:18). Во победничките редови Шмид беше прв стрелец со шест, а со четири Гудмундсон кај поразените.

Во истата група Франција нешто потешко од очекувањата славеше против Алжир (29:26), но со новите бодови сериозно се кандидира за една од првите две позиции кои водат во четвртфиналето.

Кај „триколорите“ по четири голови имаа Фабрегас, Мае и Мем, а за африканскиот претставник седум погодоци запиша Беркус, додека Абди еден помалку.

На табелата пред вечерашниот дуел од 20.30 часот помеѓу Португалија и Норвешка, водат Французите со шест бодови, пред Португалците кои имаат четири, по два Исланд, Норвешка и Швајцарија, а последни се Алжирците без бодови.

Прочитајте и...  Фаворит е Барса, во трката уште три екипи за потписот на Агуеро!

Во групата „4“ каде што игра и македонската репрезентација, домаќинот Египет со 28:23 беше подобар од руската селекција која е нашиот следен ривал в петок. За Египќаните доминираше Шебиб со осум голови, колку што имаше и Косоротов на спротивната страна.

На табелата води Египет со четири бодови, колку што имаат уште Шведска и Словенија, следуваат Русите со три, Белорусија има еден, а последна е Македонија без бодови. Вечерва од 20.30 часот Швеѓаните ќе ги одмерат силите против Белорусите.

Поврзани вести

ВИДЕО: Барселона го освои „Копа дел Реј“, Меси прогласен за МВП!

Слободен печат

ВИДЕО: „Два во еден“, нереален пресврт на Каљари против Парма!

Слободен печат

Костоски го запре Работнички, МЗТ победнички кон Подгорица

Слободен печат

Проблеми за Гвардиола, без клучниот играч против ПСЖ?

Слободен печат

ВИДЕО: Челси е првиот финалист во ФА купот!

Слободен печат

Ѓорческа без загубен сет до трофејот во Франција!

Слободен печат

Остави Коментар