Единствени козметичко-дерматолошки услуги во Македонија: Сè што треба да знаете за HydraFacial

Фото: Промо

Кожата старее и има потреба од грижа. Со HydraFacial третманот резултатите се видливи веднаш.

HydraFacial е патентиран третман на лицето кој се користи во медицинските центри за естетика и дерматолошките ординации. Познат е и како „хидрадермабразија“, зашто вклучува ексфолијација слична на микродермоабразија во комбинација со хидратантни серуми. Овој третман е препознатлив по својот процес од три чекори и вклучува длабинско чистење, ексфолијација и хидрирање на кожата на лицето. Патентираната процедура може да помогне и во лекување на разни кожни заболувања, како акни, розацеа, дисебореичен дерматитис, сува кожа и брчки. Целата постапка е неинвазивна и се изведува со механички апликатор кој поминува по вашата кожа и истовремено длабински ја чисти, ексфолира и нанесува серуми прилагодени на вашиот тип на кожа или зависно од проблемот што го имате.

Кои се придобивките од HydraFacial третманот?

HydraFacial ја подобрува целокупната текстура, тонус и изглед на кожата на лицето. Ова се должи на длабинската ексфолијација, која ги чисти вашите пори, отстранувајќи ги нечистотиите и овозможувајќи подобра пенетрација на серумите за лице прилагодени на вашиот тип на кожа.

HydraFacial третман за акни: Техниките на микродермоабразија долго време се сметаат за ефикасни во третманите за акни и лузни од акни. Ова се должи на длабоката ексфолијација која помага да се отстранат мртвите клетки што ги затнуваат порите на кожата.

HydraFacial третман за комедони: Мртвите клетки на кожата исто така придонесуваат за појава на комедони. Овој неинфламаторен вид на акни може да ги користи придобивките од методите за пилинг и екстракција што се користат во Hydrafacial.

HydraFacial третман за црвенило: Навистина е тешко да се најдат третмани доволно безбедни за оваа чувствителна состојба на кожата на лицето. Согласно резултатите од направената студија во 2006 година потврдено е дека папулопустуларна розацеа може да има бенефит од третманите со хидрадермоабразија.

HydraFacial третман против стареење: Студија направена во 2008 година потврдува дека оние кои примиле третман со HydraFacial имале значително намалување на знаците на стареење на кожата во споредба со оние кои користеле само серуми. Ефектите од HydraFacial биле: намалена големина на порите, помала хиперпигментација и намалени брчки.

Како функционира HydraFacial третманот?

HydraFacial третманот го изведува или лиценциран естетичар или дерматолог. Постапката се изведува во три дела: Дерматологот прво поминува со апликаторот сличен на вакуум врз вашето лице. Со негова помош длабоко ги чисти нечистотијата и масните наслаги од порите. Тие исто така користат пилинг за ексфолијација и обновување на површината на кожата. Потоа користи и додаток сличен на пенкало за да нанесе хидратантен серум со антиоксиданси.

Колку често може да се применува HydraFacial третманот?

Фреквенцијата на HydraFacial сесиите зависи од типот на кожата и препораките од вашиот козметичар или дерматолог. Некои препорачуваат повторување на третманот на секои 4 недели, додека други охрабруваат повторувања на третманот на секои 2 недели. Вашиот дерматолог може да ви помогне да го одредите точниот број на третмани врз основа на состојбата на вашата кожа на лицето.

Бесплатна консултација со совети за естетски третмани може да си закажeте кај д–р Александра Лазаревска и д–р Анџелика Илиева во Центарот за естетска дерматологија при клиничката болницa „Жан Митрев“ на тел. 02/3091 484

Видео на денот