Еди Рама: Македонија го смени името на земјата, што треба повеќе да направи?!

По кажаното „Не“ за отварањето на преговорите за Албанија и за Македонија, пресконференција денеска попладне одржа и албанскиот премиер Еди Рама. Тој изјави дека не само Албанија или Македонија, туку било која земја да била предмет на разговор на тој состанок немало да добие консензус, пренесува албанската телевизија А2Cnn.

Рама изјави дека Франција бара реформирање на процесот, додека истакна дека Албанија ќе продолжи по истиот пат кон исполнување на поставените услови во процесот на интеграцијата.

На прашањето дали ќе побара изгласање на доверба од Собранието по ова одлука, Рама изјави дека нема потреба од такво нешто, затоа што проблемот беше до ЕУ.

Додека како што јавува Албанската радио Телевизија – РТШ, премиерот Еди Рама ја коментирал и одлуката за Македонија.

Прочитајте и...  Демонстрантите во САД бараат реформи во судството и полицијата

– Северна Македонија 14 години  чека отварање на преговори, од совет во совет добива позитивни сигнали и никогаш не доби „Да“. Ја натераа да смени име, со ветување дека со тоа ќе добијат преговори. Имаше многумина кои велеа дека Албанија ќе се оддели од Северна Македонија. Тоа никогаш не било опција. Ризикувавме во јуни поради хасот што настана тука, но не беше стратешка опција, зошто суштински нема врска недонесувањето на одлука со тоа што направил едниот а што другиот. Тие го сменија иметo. Можете да замислите да смените име на твоја држава и да не добиете Да? Тогаш што требаше тие да направат повеќе? Ништо не требаше повеќе да направат, ниту можеа да прават. Се најдоа во еден момент на историјата на соживотот внатре во ЕУ каде се случува голем концепциски судир меѓу Франција и Германија – изјавил Рама.

Прочитајте и...  Тозија: Очекуваме рестартирање на целиот процес и нови големи светски успеси на македонската кинематографија (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

1 comment

Сузана Зафирова АНДРОНИКА 19/10/2019 - 09:15 at 09:15

Albanija treba da go napravi ušte slednovo:
Da vovede dvojazičnost po baranjeto na makedonskoto malcinstvo vo Albanija i makedonskiot jazik da se proglasi za državen jazik vo Albanija. Taka ke se dokaže deka voveduvanje na dvojazicnost vo dvete zemji e poradi VISTINSKI SOZIVOT NA OVIE PROSTORI, a ne zaradi okupacija na RSM od strana na Albanija so krajna cel menuvanje na granicite, što e sprotivno na EVROPSKITE ZAKONI.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат